Jak tworzyć zdrowe wspólnoty? Steve Gladen – Nowa książka

0
3678

 

Wydawnictwo Przystanek Jezus opublikowało dzisiaj informacje o najnowszej książce z Serii Nowej Ewangelizacji, która ma się ukazać na początku lipca. Wydawnictwo ma charakter ekumeniczny.

Wstęp do wydania polskiego napisali: bp Grzegorz Ryś – Przewodniczący Zespołu KEP do spraw Nowej Ewangelizacji; Pastor W. Andrzej Bajeński – Biskup Kościoła Chrystusowego w RP; o. Krzysztof Czerwionka Dyrektor Biura Krajowego SESA Polska.

Małe grupy - okładkaKsiążka ukaże się dzięki współpracy Wydawnictwa Przystanek Jezus ze Wspólnotą Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA (www.galilea.pl). Pozycja dołącza do Serii Nowej Ewangelizacji, stawiającej sobie za cel formację nowych ewangelizatorów, których cechuje nowa mentalność, inspirowanie do podjęcia pewnego dyskursu teologicznego, nawrócenia pastoralnego oraz do zainicjowania konkretnych działań ewangelizacyjnych.

Książka będzie dostępna po 6 lipca, ale już można składać zamówienia na stronie Księgarni Przystanek Jezus lub wysyłając e-mail na adres dystrybucja@wydanictwoPJ.pl . Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dzieło Nowej Ewangelizacji.

Opinie:

„Jestem przekonany, że polskie wspólnoty mogą wiele zaczerpnąć z przedstawionego w tej książce imponującego modelu rozwoju małych grup, aby jeszcze skuteczniej docierać do zlaicyzowanego społeczeństwa z kerygmatem, czyli orędziem o zmartwychwstałym Jezusie. Polecam tę książkę każdemu, kto pragnie rozwijać w ramach swojej wspólnoty zdrowe i owocne małe grupy ewangelizacyjne.”

o. Krzysztof Czerwionka CR
Pasterz Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA (www.galilea.pl)
Dyrektor Biura Krajowego SESA Polska (http://www.nowaewangelizacja.eu)

„Książka „Małe grupy świadome celu”, napisana przez skutecznego duszpasterza małych grup, jednego z najbardziej wpływowych w świecie kościołów przełomu XX i XXI wieku, oparta na biblijnych zasadach i Chrystusowym wzorcu oraz okraszona osobistymi doświadczeniami i praktycznymi poradami, bez wątpienia przyczyni się do znajdowania polskich odpowiedzi na ważne pytanie: Jak tworzy się zdrowe wspólnoty? Przy czym nacisk musi być położony na „zdrowe”.
Jestem przekonany, że treść tej książki stanie się zaczynem duchowych przemian zarówno osobistego, jak i wspólnotowego życia naśladowców Chrystusa, i to bez względu na ich wyznanie czy kościelną przynależność.”

Pastor W. Andrzej Bajeński
Biskup Kościoła Chrystusowego w RP

„Podczas gdy my w Polsce nierzadko doświadczamy bolesnego procesu „kurczenia się Kościoła”, wiele młodych wspólnot protestanckich, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, przeżywa niezwykły wręcz rozwój. Byłoby dowodem pychy nie zapytać tych wspólnot o to, jak same postrzegają wzrost – jego przyczyny i drogi. Byłoby dowodem arogancji nie chcieć się uczyć tego, co Duch sprawia w Kościele, który jest jednym, choć podzielonym Ciałem Chrystusa. […]
Nie boję się więc zaprosić do lektury tej książki jako pozycji w najlepszym tego słowa
znaczeniu „katolickiej”. Cieszę się również z tego, że choćby w niewielkim, ale konkretnym
wymiarze próbujemy usuwać to zgorszenie i przeszkodę w procesie ewangelizacji jaką jest podział chrześcijan. Ekumenizm i ewangelizacja idą razem!”

bp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski
do spraw Nowej Ewangelizacji

O Autorze

Steve Gladen urodził się i wychował w Columbus w stanie Ohio. Uczęszczał do Evangel University w Springfield, gdzie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie studiów biblijnych z elementami greki i filozofii. Następnie przeprowadził się do Pasadeny w Californi i ukończył Fuller Theological Seminary, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii ze specjalizacją w doradztwie duszpasterskim.
Pod koniec studiów magisterskich Steve otrzymał propozycję stażu w lokalnym kościele w San Fernando Valley i tak w 1982 roku rozpoczęła się jego praca pastora. Zainspirowany modelem małych grup, o którym uczył się w seminarium, Steve zaczął zauważać, jak wielką rolę odgrywają małe grupy w jednoczeniu osób w kościele oraz w procesie kształtowania uczniów. Podczas swojej służby i pracy w kościołach o różnej denominacji Steve pomyślnie wprowadził strategię opartą o małe grupy do duszpasterstwa młodzieży, singli i do całych struktur kościoła.
Steve dołączył do zespołu kościoła w Saddleback w lutym 1998 roku jako pastor odpowiedzialny za małe grupy, gdzie nadzoruje zakładanie i rozwój małych grup. W 2006 roku założył Sieć małych grup (ang. Small Group Network, www.smallgroupnetwork.com) – portal dla liderów grup. Steve zachęca wszystkich członków grup do zrównoważonego wypełniania w swoim życiu oraz w swoich grupach pięciu celów biblijnych zaczerpniętych z Wielkiego Nakazu Misyjnego i Największego przykazania miłości.
Steve prowadzi warsztaty i seminaria zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i innych krajach, na których przedstawia strategię małych grup i wyjaśnia, co oznacza, że grupy są świadome celu. Steve i Lisa są małżeństwem od 1989 roku, mieszkają w południowej Kalifornii i mają dwójką dzieci: Erikę i Ethana.