Już jutro ingres abp. Grzegorza Rysia do Archikatedry Łódzkiej. Jakie jest znaczenie tej uroczystości? 

Kościół katedralny to świątynia, w której znajduje się miejsce zarezerwowane dla biskupa. Dawniej katedrą nazywano krzesło znajdujące się na podwyższeniu, które z czasem przyjęło formę tronu. W 1968 roku Stolica Apostolska postanowiła, że katedra nie powinna przypominać tronu, ale siedzący na niej biskup ma być widoczny i powinno być oczywiste, że to właśnie on przewodniczy zgromadzeniu liturgicznemu.

Katedra jest znakiem tego, że biskup powołany jest do służenia braciom – a nie do tego, by służono jemu. Uświadamia także, że w Kościele lokalnym jest on znakiem jedności. Jego zadaniem jest przepowiadanie Słowa Bożego, sprawowanie liturgii i kierowanie powierzonym mu ludem w drodze do Królestwa Niebieskiego.

Jutrzejszy ingres do archikatedry łódzkiej jest oficjalnym rozpoczęciem posługi arcybiskupa Grzegorza Rysia w tamtejszej wspólnocie Kościoła. Zwyczaj ingresów wywodzi się z czasów rzymskich. Oznacza on objęcie zarządu nad powierzoną sobie posiadłością.

W uroczystościach, które rozpoczną się w sobotę 4 listopada o godz. 11.00 w archikatedrze łódzkiej wezmą udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.