III Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji Wprowadzenie

Niedługo minie półtora roku od rozpoczęcia II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Obudzić olbrzyma”. Celem tamtego kongresu było ukazanie potrzeby i możliwości ewangelizacji parafii do czego potrzebne jest przede wszystkim „nawrócenia pastoralne”, które jak mówił o tym w czasie kongresu ks.bp Grzegorz Ryś, „wymaga przejścia od duszpasterskich zabiegów o charakterze wyłącznie konserwującym, do posługi zdecydowanie misyjnej”. W czasie tamtego Kongresu koncentrowaliśmy się przede wszystkim na parafiach miejskich, przyszedł czas, by zająć się środowiskiem wiejskim. Jest to środowisko złożone, niosące w sobie ogrom możliwości a zarazem bardzo dużo wyzwań i potrzeb.

Hasłem tegorocznego kongresu jest „Skarb w Roli”. To ewangeliczne pojęcie niesie ze sobą ogrom skojarzeń – Siewcą, sianym Słowem Bożym, czasem żniw, odkrywcą skarbu zakopanego w roli- … .

Myślimy, że tegoroczne doświadczenie ewangelizacyjne stanie się także bardzo nośnym pojęciem dla mieszkańców wsi dotykającym wartości, które dla wielu z nich stanowi skarb.

Kongres odbywa się na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jest to jedna z najbiedniejszych diecezji i to nie tylko w wymiarze materialnym ale może jeszcze bardziej w wymiarze duchowym. To ważne ewangelizacyjne spotkanie odbędzie się w Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Skrzatuszu i to jest znakiem nadziei, bo to przecież sanktuaria są szczególnymi miejscami uobecniania się Bożej miłości.

Zamiarem organizatorów Kongresu tj. Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP i Fundacji „Porta Fidei” jest umożliwienie doświadczenia uczestnikom Kongresu, potrzeb, potencjału oraz nowych możliwości ewangelizacji w środowiskach wiejskich.
Pragniemy to uczynić poprzez:

  • podjęcie refleksji pastoralnej odnośnie do specyfiki wyzwań związanych  z ewangelizacją środowisk wiejskich,
  • prezentację narzędzi służących tej ewangelizacji,
  • ukazanie podmiotów mogących podjąć dzieło ewangelizacji w środowiskach   wiejskich.

Spotkanie kongresowe zaadresowane jest do wszystkich, którym leży na sercu ewangelizacja wsi w szczególności zaś do:

  • wspólnot parafialnych – duszpasterzy i członków rad parafialnych,
  • świeckich liderów różnych podmiotów funkcjonujących w środowisku wiejskim, takich jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich, Zespoły Folklorystyczne, Zespoły Sportowe, Kółka Rolnicze, Rady Sołeckie,
  • nauczycieli i katechetów szkół wiejskich,
  • wspólnot i dzieł Nowej Ewangelizacji,
  • osób życia konsekrowanego,
  • kustoszy sanktuariów.

Nie chcemy ograniczać się jedynie do refleksji teologicznej, ale także w sposób praktyczny zamierzamy ukazywać narzędzia służące ewangelizacji oraz włączyć się w „Ewangelizację Wioskową” http://miastopana.pl/ewangelizacja/misje-swiete/

Każdego dnia uczestnicy Kongresu przeżywać będą czas zanurzenia w Słowo Boże. Rekolekcje w formie Lectio Divina prowadzić będzie ks. Krzysztof Wons.

Kochani, jeżeli zależy Wam, by Słowo było obficie siane i owocowało na wioskach i by wielu odnalazło tam swój największy skarb zapraszamy Was do Skrzatusza.