Franciszek: internet nie doprowadzi do osobistego spotkania z Chrystusem

0
1301
Internet

Internet jest dziś bardzo rozpowszechniony, złożony i w ciągłej ewolucji. Stał się czymś naturalnym zwłaszcza dla młodzieży. Jego stały rozwój wiąże się z wciąż aktualną kwestią relacji między wiarą a kulturą. Zwrócił na to uwagę Ojciec Święty, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Świeckich, która obradowała od 5 do 7 grudnia w Rzymie pod hasłem „Głosić Chrystusa w epoce cyfrowej”.

Papież przypomniał, że Kościół już od pierwszych wieków konfrontował się z kulturą, na początku z filozofią grecką. Kierował się przy tym zasadą św. Pawła z Pierwszego Listu do Tesaloniczan 5, 21: „Wszystko dokładnie badajcie, zatrzymując to, co dobre”.

„Również wśród możliwości i niebezpieczeństw sieci należy «wszystko dokładnie badać» ze świadomością, że na pewno znajdą się fałszywe monety, niebezpieczne złudzenia i pułapki, których trzeba unikać – powiedział Franciszek. – Jednak kierowani przez Ducha Świętego odkryjemy również cenne okazje, by prowadzić ludzi ku świetlistemu obliczu Pana. Najważniejsza z możliwości, jakie daje komunikacja cyfrowa, dotyczy głoszenia Ewangelii. Na pewno nie wystarcza zdobyć kwalifikacje technologiczne, choć są one ważne. Przede wszystkim trzeba spotkać ludzi rzeczywistych, często zranionych czy zagubionych, aby dać im prawdziwe motywy nadziei. Głoszenie Ewangelii wymaga autentycznych, bezpośrednich relacji ludzkich, by doprowadzić do osobistego spotkania z Panem. Dlatego internet nie wystarcza, technologia nie jest tu dostateczna. Nie znaczy to jednak, żeby obecność Kościoła była bezużyteczna. Przeciwnie, trzeba być obecnym, zawsze zachowując styl ewangeliczny, w tym, co dla wielu młodych stało się swego rodzaju środowiskiem życiowym. Należy tam rozbudzać nieprzeparte pytania serca o sens istnienia i wskazywać drogę prowadzącą do Tego, który jest odpowiedzią, wcielonym Bożym Miłosierdziem – do Pana Jezusa”.

RV / Watykan

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl