Ewangelizatorzy z Brazylii i Ugandy na 40-leciu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

0
1596

Na stadionie Gwardii w Koszalinie odbędą się 19 maja centralne obchody 40-lecia diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W ich programie znajdą się m.in. katechezy ewangelizatorów z Brazylii i Ugandy. Organizatorzy przygotowują się na przybycie około 15 tys. wiernych.

Bp Edward Dajczak powiedział dziś dziennikarzom, że diecezja koszalińsko-kołobrzeska cały czas odkrywa własną tożsamość. – Chcemy w naszej diecezji pomóc wszystkim ludziom, którzy tego zechcą, doświadczyć Boga – zapewnił biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Jednocześnie przyznał, że przyjazd charyzmatyków z Brazylii i Ugandy ma obudzić „śpiącego olbrzyma”, czyli świeckich i duchownych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. „Ludzi żyjących wiarą jest około 30 procent i zdaję sobie sprawę, że to jedno wydarzenie nie obudzi tych 70 procent «uśpionych» katolików” – mówił bp Dajczak, wyrażając zarazem nadzieję, że uczestnicy uroczystości otrzymają duchowe wsparcie i po powrocie będą się swoimi doświadczeniami dzielić z innymi. – Będą rdzeniem, wokół którego nastąpi ożywienie laikatu – dodał.

Biskup koszalińsko-kołobrzeski wyraził też nadzieję, że rekolekcje kapłańskie prowadzone przez ewangelizatorów z Brazylii i Ugandy „poderwą duchowieństwo”. Odbędą się one w ramach przygotowań do uroczystości w Wyższym Seminarium Duchownym i Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Zaplanowano je w trzech terminach: 12-15 maja, 16-18 maja, 2-5 lipca. Rekolekcje poprowadzą ojcowie Enrique i Antonello z Brazylii oraz o. John Bashobora z Ugandy.

– To są ludzie, którzy mówią z wielką mocą, a ich słowu towarzyszą znaki, które niczym nie różnią się od tych opisywanych na kartach Ewangelii czy Dziejów Apostolskich. Ludzie widząc te zdarzenia, przemieniają swoje życie – opowiadał Lech Dokowicz, autor filmu „Duch” o życiu i posłudze ojców Enrique i Antonello z Brazylii. Jego zdaniem, fenomen tych ewangelizatorów tkwi m.in. „w ich gotowości do pomagania ubogim, niesieniu miłosierdzia oraz w ich radykalności w pójściu za Chrystusem, nie będącej fanatyzmem religijnym”.

W program obchodów 40. rocznicy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej wpisany jest także Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń, który rozpocznie się 18 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Obecnie w wymiarze diecezjalnym kongres ten odbywa się co pięć lat i przyciąga ok. 5-7 tys. osób. W parafiach na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działają wspólnoty z około 40 zrzeszeń katolickich.

alg / Koszalin

______________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl