Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza

0
1300

Dobiegła końca uroczysta Eucharystia, której przewodził kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski. Przed jej rozpoczęciem wysłuchaliśmy listu, który wystosował do zgromadzonych abp. Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wspomniał ubiegłoroczny I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, którego był gościem i zachęcił ewangelizatorów w Polsce do tego, by sami najpierw byli tymi, którzy przyjmują Ewangelię i żyją nią, by potem nieść ją światu.

W homilii, którą wygłosił bp. Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej powiedział, że za Chrystusem szli ludzie i to jest właśnie obraz Kościoła. Dziś Kościół wspomina męczenników koreańskich Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy i to są bardzo dobrze patroni na ten dzień. Jeśli na naszych twarzach nie będzie radości i entuzjazmu z powodu przynależności do Jezusa, jak będziemy mogli zapalać innych?

Biskup odniósł się do słów papieża Franciszka, który zachęcił wiernych, aby pozwolili się Bogu kochać. Parafia powinna być rodziną zastępczą dla tych, którzy w swoich rodzinach nie doświadczają miłości Boga. Nasze wspólnoty parafialne potrzebują dzisiaj ciepła, które będzie przekazywane tym, którzy od swoich bliskich nie mogą liczyć na zainteresowanie, wsparcie, czy miłość. Zachęcił nas, byśmy towarzyszyli Jezusowi i razem z nim szli do ludzi, których Bóg stawia na naszych drogach.

Na zakończenie ksiądz kardynał pozdrowił wszystkich uczestników Kongresu i wyraził radość, że odbywa się on w Warszawie. Zauważył, że pytając o metody ewangelizacji trzeba zapytać także o to, po co ewangelizujemy. Odpowiedź znajdujemy w IV Prefacji, którą modliliśmy się w czasie dzisiejszej Eucharystii. Celem głoszenia Ewangelii jest uwielbienie Boga, oddanie Mu chwały.

________________

Fot. Kaja Kuncicka