Elżbieta Król-Cebulska: nie ma Nowej Ewangelizacji bez osobistego spotkania z Chrystusem

0
1089

Sercem nowej ewangelizacji jest to, że wyrasta ona ze spotkania z Chrystusem i prowadzi do Niego – podkreśla dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji Kurii bielsko-żywieckiej, Elżbieta Król-Cebulska. „Nie można dać innym tego, czego się samemu nie ma” – stwierdza w rozmowie z KAI, dodając że nowa ewangelizacja polega na głoszeniu tej samej Ewangelii w nowy sposób, „dostosowany do dzisiejszej sytuacji”.

Jej zdaniem, nowa ewangelizacja polega na dzieleniu się dobrą nowiną o Chrystusie i prowadzeniu innych do Niego. „Gdy człowiek spotyka się z Bogiem, to chce się tym dzielić z innymi. Pozostałe rzeczy, jak formy i metody ewangelizacji, są ważne, ale drugorzędne” – mówi inicjatorka licznych akcji ewangelizacyjnych na Podbeskidziu.

Zaznacza, że nowa ewangelizacja wyrasta z przeżycia osobistego spotkania z Chrystusem, które staje się punktem zwrotnym w życiu człowieka i napełnia go pragnieniem dzielenia się tym doświadczeniem z innymi, aby i oni mogli przeżyć to samo. „To jest podstawa tej nowej gorliwości, o której się mówi przy nowej ewangelizacji. Nie da się po prostu podjąć decyzji o zajmowaniu się nową ewangelizacją i się nią zajmować. Nie jest to możliwe bez osobistego bliskiego doświadczenia Boga. Nie można dać innym tego, czego się samemu nie ma” – mówi.

Zdaniem pomysłodawczyni Tygodnia z Ewangelią, pojęcie „nowej ewangelizacji” robi ostatnio w Kościele zawrotną karierę i pojawia się tendencja, żeby wszystko określać tym mianem, także te rzeczywistości, które do niej nie należą.

„Z pewnością nowa ewangelizacja jest odpowiedzią na potrzeby naszych czasów. Nie jest ona sztucznym tworem wymyślonym odgórnie, choć można mieć takie wrażenie” – podkreśla przypominając, że pierwszy pojęcia „nowej ewangelizacji” użył papież Jan Paweł II, a w Watykanie powstała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, natomiast przy polskim Episkopacie Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. „Jednak gdy się przyjrzymy tej rzeczywistości, którą określamy mianem «nowej ewangelizacji» to zobaczymy, że każdy jej aspekt wynika ze stawiania czoła konkretnym wyzwaniom dzisiejszego świata” – zauważa pracownica Kurii bielsko-żywieckiej.

Według Król-Cebulskiej, adresatem nowej ewangelizacji są ludzie, którzy nominalnie są chrześcijanami, „ale nie mają bliskiej relacji z Bogiem, chodzą do kościoła z tradycji lub pod presją środowiska i z czasem odchodzą od Kościoła w ogóle”.

Ważnym aspektem nowej ewangelizacji, zauważa Król-Cebulska, są nowe podmioty czyli ludzie świeccy, którzy ewangelizują zarówno indywidualnie, jak i zrzeszeni w ruchach. „To również wynika z potrzeby sytuacji, gdyż w wielu krajach po prostu brakuje księży, ponadto ksiądz nie wszędzie może dotrzeć. Ludziom świeckim łatwiej jest dotrzeć do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, bo spotykają ich w środowiskach, w których żyją. Ponadto zwiększa się świadomość ludzi wierzących w tym temacie i przekonanie, że każdy chrześcijanin powinien brać udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła” – zaznacza i podkreśla jednocześnie, że metody ewangelizacji to także wymóg nowych czasów. „To środki masowego przekazu głównie kształtują opinię publiczną, sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Dlatego nie może być tak, że Kościół jest tam nieobecny. Dają one nowe możliwości głoszenia Ewangelii i powinniśmy je do tego celu wykorzystywać” – zauważa.

W opinii Król-Cebulskiej chodzi o to, żeby chrześcijanie ożywili w sobie odpowiedzialność za przekaz Ewangelii. „Żeby byli gotowi z tą Ewangelią rzeczywiście pójść do innych i apostołować, aby chrześcijaństwo było dynamiczne, otwarte, żeby było poszukiwaniem nowych ludzi” – wyjaśnia i dodaje, że ważne jest też poszukiwanie nowych sposobów dotarcia z Ewangelią do dzisiejszego człowieka, „adekwatnych do dzisiejszych sytuacji”, oraz to, żeby za ewangelizację poczuli się odpowiedzialni świeccy.

Wydział ds. Ewangelizacji powstał w 2003 r. w odpowiedzi na popularność pierwszego Tygodnia z Ewangelią, zorganizowanego rok wcześniej w Bielsku-Białej. Uznano, że podobne imprezy warto organizować co roku, potrzeba jednak większego profesjonalizmu, zaangażowania ruchów i wspólnot
katolickich oraz instytucji miejskich. Obecnie Tydzień z Ewangelią wpisał się już w kalendarz corocznych wydarzeń Bielska-Białej. O imprezie informują billboardy, cityboardy i plakaty w całym mieście. Włączają się w nią nie tylko kościoły i sale parafialne, ale też kina, domy kultury, szkoły.

Wydział stworzył też własną multimedialną stronę internetową. Publikuje na niej informacje z diecezji, emituje też telewizyjne „Wiadomości Diecezjalne”, m.in. z komentarzami Ewangelii i relacjami z wydarzeń ewangelizacyjnych.

rk / Bielsko-Biała

_______________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl