Diecezja Kaliska: Parafialny Kongres Ewangelizacyjny w Ostrowie Wielkopolskim

0
2028
Parafialny Kongres Ewangelizacyjny

Prawdopodobnie jeden z niewielu w Polsce i pierwszy w diecezji kaliskiej Parafialny Kongres Ewangelizacyjny odbył się w minioną sobotę, 29 marca 2014, w Parafii pw. Św. Rodziny na ostrowskim Pruślinie. To wydarzenie, które zgromadziło około 70 wiernych, także spoza Ostrowa, może posłużyć za propozycję drogi odnowienia parafii.

Parafialny Kongres Ewangelizacyjny rozpoczął w ostrowskiej parafii Kerygmatyczne Rekolekcje Wielkopostne, odbywające się od 29 marca do 1 kwietnia pod hasłem: „Jak w domu żyć Słowem Bożym?”. Naukę nt. ewangelizacji oraz homilię wygłosił ks. Jan Kruczyński, od kilkudziesięciu lat zaangażowany w działalność ruchu charyzmatycznego w Polsce, obecnie dyrektor Centrum Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Szczecińskiej, posługujący od dawna dla wielu wspólnot w kraju i na świecie, m.in. w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Anglii i RPA.

Podczas kongresu w Ostrowie Wlkp. ksiądz Jan Kruczyński przybliżył ideę tworzenia i prowadzenia tzw. Domowych Kręgów Biblijnych, czyli cotygodniowych spotkań ze Słowem Bożym, które mogą odbywać się w domu każdego parafianina. Prowadzone są w oparciu o kolejne rozdziały Pisma Świętego: Ewangelii i Dziejów Apostolskich oraz lekturę komentarza do Słowa Bożego. Rekolekcjonista scharakteryzował pięć czynników warunkujących proces ewangelizacji metodą Domowych Kręgów Biblijnych. Są nimi: modlitwa, Słowo Boże, znaki, świeccy i Duch Święty. Jak pokazuje doświadczenie, takie biblijne spotkania w domowym kręgu pozwalają każdemu w rodzinnym czy sąsiedzkim gronie głębiej żyć na co dzień wiarą, odkrywać miłość Boga i dzielić się Dobrą Nowiną z innymi. W trakcie Parafialnego Kongresu wiele ostrowskich i kaliskich rodzin a także ich członków wyraziło pragnienie i gotowość organizowania w swoich domach spotkań ze Słowem Bożym. Wierni uczestniczyli w Eucharystii i otrzymali błogosławieństwo, które poprzedziła modlitwa posyłająca do ewangelizacji.

Osobistym doświadczeniem przemiany życia przez Słowo Boże podzielił się ze zgromadzonymi Henryk Krzosek, którego – jak sam przyznaje – Bóg znalazł… na ulicy. Historię nawrócenia Henryka oraz jego przemiany z bezdomnego alkoholika w człowieka, który pomaga innym spotkać Jezusa i doświadczyć Jego uzdrawiającej mocy, można poznać m.in. w wydanej kilka dni temu książce „Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło”. Henryk Krzosek od lat prowadzi katechezy na terenie parafii w Szczecinie i w wielu innych miejscach w Polsce, dokąd często jest zapraszany na rekolekcje, jest również współautorem emitowanego w TVP2 programu „Słowo na niedzielę”. Podczas Kongresu można było nabyć zarówno premierową książkę Henryka Krzoska, jak i publikację ks. Jana Kruczyńskiego sprzed dwóch lat pt. „Od narzekania do dziękowania”.

Świadectwem spotkania z Jezusem zmartwychwstałym i obecnym w życiu człowieka podzieliła się również młodzież z Parafii pw. Św. Rodziny, prezentując pantomimę pt. „Zbudować dom”. Kongres zakończył wspólny obiad przy parafialnym stole, który zgromadził pokolenia wiernych.

Parafialny Kongres Ewangelizacyjny w Ostrowie zorganizował proboszcz Parafii pw. Św. Rodziny, ks. Dominik Wodniczak, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Rodziny w Ostrowie Wlkp., przy współpracy parafian oraz członków modlitewno-ewangelizacyjnej Wspólnoty Nowa Pascha, której spotkania – otwarte dla każdego – odbywają się w piątki o godz. 19.15 w salce parafialnej ostrowskiego kościoła pw. Świętej Rodziny przy ul. Grabowskiej 212. Według opinii ks. Dominika Wodniczaka kongres był ważnym wydarzeniem na drodze misyjnego przeobrażenia parafii.

Grażyna Cicha,

Wspólnota Nowa Pascha

i Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Rodziny w Ostrowie Wlkp.