Chludowo: „Mocni wiarą” – trwa V Misyjne Święto Młodych

0
1549

W Chludowie k. Poznania trwa V Misyjne Święto Młodych (MŚM). W tym spotkaniu odbywającym się w dniach 3-7 lipca pod hasłem „Mocni wiarą” bierze udział prawie 200 młodych ludzi z całej Polski.

Święto młodych zainaugurowała Msza św., której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a koncelebrował ją m.in. o. Eryk Koppa, prowincjał zgromadzenia werbistów. Podczas niej abp Gądecki przypomniał młodzieży, iż wszyscy jesteśmy misjonarzami, tzn. „ludźmi posłanymi przez Pana, aby być Jego świadkami w każdej chwili naszego życia”. Zaznaczył również, że działalność misyjna jest pilnie potrzebna i niezwykle ważna dla Kościoła.

Tegoroczne święto koncentruje się, z powodu przeżywanego w Kościele Roku Wiary, wokół tematyki wiary. Jej też będą poświęcone głoszone każdego dnia przez innego prelegenta konferencje oraz spotkania w mniejszych grupach prowadzone przez doświadczonych animatorów pochodzących z różnych środowisk duszpasterskich. Dzisiaj gościem MŚM będzie ks. Piotr Pawlukiewicz, znany rekolekcjonista z Warszawy, który spędzi z młodymi cały dzień. Oprócz konferencji poprowadzi także tzw. Czas Miłosierdzia, czyli katechezę przygotowującą do spowiedzi św. i adorację Najświętszego Sakramentu.

W piątek z kolei z uczestnikami święta spotka się Tomasz Terlikowski, katolicki dziennikarz i publicysta. Tego dnia młodzież będzie mogła spotkać się również z misjonarzami zakonnymi i świeckimi, aby dowiedzieć się na jakie różnorodne sposoby można angażować się w pomoc misjom.W sobotę swoim świadectwem nawrócenia podzielą się z młodymi członkowie chrześcijańskiego zespołu Full Power Spirit wykonującego głównie muzykę w stylu hip-hop. Chrześcijańskiej muzyki nie zabraknie zresztą żadnego dnia. Wieczorny czas wypełnią bowiem młodym koncerty takich zespołów, jak dobrze znany New Day czy grający na rockową nutę zespół La Pallotina.

Jeden z organizatorów MŚM, werbista o. Krzysztof Kołodyński zauważa, że sądząc po tym, jak udała się podczas zeszłorocznego MŚM „Chrystoteka” prowadzona przez Szczepana Babiucha, można się spodziewać, że i w tym roku będzie to szczególnie wyczekiwany przez młodych punkt programu. Tym bardziej, że i tym razem ten katolicki wodzirej przyjedzie do Chludowa. „Chrześcijanie powinni być radośni i umieć się bawić. Stąd odważyliśmy się zaproponować «Chrystotekę», czyli taką chrześcijańską dyskotekę, która jest prawdziwym szaleństwem na cześć Pana Boga − wyjaśnia werbista.

W niedzielę kończącą to wydarzenie, w Chludowie zorganizowany zostanie piknik rodzinny, podczas którego wystąpi kabaret Świerszczychrząszcz.

Do Chludowa werbiści zapraszają każdego, kto czuje się młodo i chciałby dobrze rozpocząć czas wakacji. Można też przyjechać tylko na wybrany koncert, konferencję czy Eucharystię, bowiem organizatorzy MŚM podkreślają, że nie ma ono charakteru zamkniętych rekolekcji modlitewnych, ale autentycznego, radosnego świętowania. „Staramy się zapewnić tu dobrą atmosferę i stworzyć odpowiedni klimat do spotkania w gronie ludzi, którzy będą się ze sobą dobrze czuli” – przekonuje o. Kołodyński.

Inicjatorami Misyjnego Święta Młodych jest Zgromadzenie Słowa Bożego popularnie w Polsce nazywane misjonarzami werbistami (od łac. Verbum Divini, tzn. Słowo Boże). Założył je w 1875 r. w Steylu w Holandii św. Arnold Janssen. Liczy ono blisko 6 tys. misjonarzy, w tym ponad 600 Polaków i jest obecne w prawie 70 krajach świata.

Z kolei stroną organizacyjną MŚM zajmuje się Werbistowskie Centrum Młodych TABOR, które działa od września 2009 r. w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania. Centrum organizuje też m.in. spotkania i rekolekcje dla młodzieży, warsztaty liturgiczne, muzyczne, plastyczne i teatralne, spotkania formacyjno-powołaniowe dla młodzieży męskiej, prowadzi Szkołę Życia Słowem Bożym oraz aktywnie włącza się w inicjatywę ewangelizacyjną „Przystanek Jezus”. Więcej informacji można znaleźć na: www.wcm.werbisci.pl

bt / Chludowo

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl