Bydgoszcz: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” – akcja w centrum handlowym

0
1863

Członkowie Ruchu Światło-Życie ubrani w specjalne koszulki z napisem „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” zainicjowali w Bydgoszczy akcję, której celem było przypomnienie o wyjątkowym wymiarze niedzieli – jako dniu spotkania z Bogiem. Uczestnicy celowo spotkali się w największej galerii handlowej w mieście.

Organizatorem całego przedsięwzięcia była diakonia ewangelizacji, zaś koordynatorami Joanna i Marek Dłuscy – na co dzień rodzice pięciorga dzieci, członkowie Domowego Kościoła. – Celem naszej akcji jest uświadomienie ludziom, że sposób przeżywania niedzieli w centrum handlowym jest niewłaściwy. To dzień, który powinien być przede wszystkim poświęcony Bogu, rodzinie i przyjaciołom. Nie wiemy, w jakim stopniu jesteśmy w stanie oddziaływać na te osoby. Jednak ma to być impuls, czerwone światło – powiedzieli.

Marek Dłuski uważa, że pomimo codziennego zabiegania i obowiązków nie warto planować odwiedzin w marketach czy w galeriach właśnie w niedzielę. – Spójrzmy chociaż na naszych sąsiadów Niemców, u których w niedzielę sklepy są zamknięte. Nikt z tego powodu nie cierpi, wręcz przeciwnie – stwierdził.

Diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Maciej Tyckun podkreślił, że młodzież oazowa, nikomu niczego nie narzucając, pragnie przypomnieć o świętości niedzieli. – Specjalne koszulki z napisem są takim dyskretnym wołaniem, które ma przemówić do ludzkich sumień, by się zreflektować. To także ukazanie problemu z drugiej strony – z perspektywy osób, które muszą w ten dzień pracować i nasz apel, aby umożliwić im odpoczynek. W dzień Pański oddajemy cześć Bogu, ale i nabieramy sił, dając te chwile dla drugich i przyjaciół – powiedział.

Młodzież, chodząc po galerii handlowej w specjalnych koszulkach, nie łamała przepisów prawa. Cała akcja odbywała się w ciszy i we wspomnianym już duchu ewangelizacji. Każdy kto podszedł do organizatorów akcji, mógł z nimi porozmawiać na temat jej zasadności. Do tej pory przedsięwzięcie odbywało się w kilku polskich miastach, a inicjatorzy spotykali się z pozytywnym odzewem ze strony osób odwiedzających galerie handlowe.

jm / Bydgoszcz

_________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl