Brazylijska wspólnota Shalom będzie w Polsce promować ŚDM w Rio de Janeiro

0
2280

Na zaproszenie Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży do Polski przybywają dziś przedstawiciele brazylijskiej Wspólnoty Shalom. Celem wizyty, w ramach ich miesięcznego pobytu w Europie, jest promocja 28. Światowego Dnia Młodzieży, który w przyszłym roku odbędzie się w Rio de Janeiro.

Pobyt członków brazylijskiej Wspólnoty Shalom w Polsce potrwa do 27 października. W tym czasie kilkakrotnie zaprezentują oni specjalnie przygotowany 1,5 godzinny program, w którym nie zabraknie brazylijskiej muzyki, tańca oraz osobistych świadectw. Młodzi Brazylijczycy zaapelują także do polskich rówieśników o udział w przyszłorocznym spotkaniu młodzieży świata w Rio de Janeiro.

Brazylijczycy odwiedzą Czarnków w archidiecezji poznańskiej, Łobez, Węgorzyno i Ińsko w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, Płock oraz Warszawę-Wesołą.

Katolicka Wspólnota Shalom powstała w Brazylii w 1982 r. w mieście Fortaleza, jako owoc wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Jej członkami są mężczyźni, kobiety, kapłani, małżeństwa, oraz osoby świeckie, które postanowiły żyć w celibacie. Założyciele wspólnoty, Moysès Azevedo i Maria Emmir Oquendo Nogueira, 11 maja br. otrzymali zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej.

Shalom stawia sobie za cel „odnowienie pokoju na ziemi i w ludzkich sercach przez głoszenie Jezusa Chrystusa, używając do tego celu wszystkich dostępnych środków ewangelizacji”.

Aktualnie wspólnota liczy ok. 3 tys. osób żyjących w 60. diecezjach Brazylii oraz 16. krajach świata. W szeroko rozumiane działa Wspólnoty angażuje się ponad 30 tys. osób.

Z inicjatywy Shalom, poza licznymi grupami modlitewnymi, zrodziły się centra ewangelizacji i formacji katechetycznej dla młodzieży, rodzin i dzieci, a także domy rekolekcyjne i centra sztuki, gdzie muzyka, taniec, teatr i sztuki piękne służą posłudze ewangelizacyjnej.

Wspólnota prowadzi szkoły, przedszkola, domy starców; posługuje chorym i więźniom; tworzy projekty na rzecz osób uzależnionych i dzieci ulicy; opiekuje się dziewczętami, które chciały dokonać aborcję i osobami bezdomnymi.

Wspólnota założyła cztery rozgłośnie radiowe, wydawnictwo i Instytut „Gaudium et spes” na rzecz formacji i zaangażowania społeczno-politycznego według zasad katolickiej nauki społecznej.

rl (KAI) / Warszawa

___________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl