Bp Ryś do uczestników FSM: kogo przywieziecie za rok?

0
2008

Kogo tu przywieziecie za rok? – pytał młodzież bp Grzegorz Ryś, wskazując na powszechny obowiązek ewangelizacji. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji był jednym z gości poniedziałkowego programu Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.
Podczas konferencji „Porozmawiajmy o wierze”, jeden z kapłanów zapytał bpa Rysia jak docierać dzisiaj z przesłaniem Ewangelii do młodzieży. Prelegent zauważył, że nie wystarczy tylko katechizacja, ale konieczna jest ewangelizacja. A do tego potrzebuje on ludzi świeckich.

– On nie pójdzie na dyskotekę, ale wy chodzicie ze swoimi kolegami i koleżankami, którzy nie przyjeżdżają do Kalwarii Pacławskiej – powiedział, zwracając się do młodych, podczas wyjaśniania swojej tezy. – Kogo tu przywieziecie za rok? Jak ma do nich dotrzeć? On głosi Słowo w kościele do was. Ale wy możecie przyprowadzić ze swoich środowisk swoich znajomych po to, żeby mogli usłyszeć. Ewangelizacja dokonuje się we wspólnocie wiary – powiedział bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Radził przy okazji, aby włączyć się w jakąś wspólnotę kościelną – jak zaznaczył – wszystkie są dobre, bo opierają się na modlitwie, Eucharystii i Słowie Bożym.

Zauważył, że ewangelizując, człowiek sam często jest obdarowywany wiarą. – Nie ma przekazu wiary w jedną stronę. Zawsze jest tak, że kiedy do kogoś idę, coś otrzymuję, a nieraz nawet otrzymuję więcej – powiedział bp Ryś. Podkreślił, że świadomość własnego grzechu pomaga w przekazie Ewangelii.

Pytany jak dotrzeć do osób, które czują się doskonałe duchowo i nie chcą poszukiwać Pana Boga, wskazał, że dobrym pytaniem jest, czy to poczucie zawdzięcza sam sobie i czy nie powinno go otwierać na Boga.
Bp Ryś zwrócił uwagę, że momentem decydującym o jakimkolwiek powołaniu, jest przyjęcie sakramentu czy złożenie ślubów. Dotyczy to zarówno kapłaństwa, życia konsekrowanego czy małżeństwa. – Wcześniej jest droga do rozeznania tego powołania. To nie jest tak, że jak ktoś jest w seminarium, to musi zostać wyświęcony – powiedział.

W poniedziałek wieczorem na scenie FSM pojawiła się poetycka formacja „Dusza we mgle” a po niej muzyczne impresje w aranżacji Marka Stryszowskiego do Drogi krzyżowej, której teksty rozważań czytał aktor Jan Nowicki.

Tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych przebiega pod hasłem: „Projekt Mesjasz – Tabor”. Potrwa do soboty 27 lipca.

pab / Kalwaria Pacławska

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl