Bp Ryś dla KAI: Kościół nie może być abstrakcją, najważniejsze, że w ewangelizacji ludzie są razem

0
2403

Kościół musi się wyrazić w konkretnym doświadczeniu, nie może być abstrakcją – powiedział bp Grzegorz Ryś. Podsumowując w rozmowie z KAI zakończony III Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji w Skrzatuszu wyraził radość, że był on okazją do konsolidacji środowisk ewangelizacyjnych w Polsce.

Jego zdaniem, jedność w ewangelizacji jest kluczowa, a ewangelizatorzy wychodząc przekazywać innym wiarę winni być – jak się wyraził „jednym Ciałem Chrystusa”. Na Kongresie w Skrzatuszu ta jedność wyraziła się w różnorodności, bowiem uczestniczyli w nim zarówno świeccy jak i duchowni, niemal z każdej strony Polski a niektórzy z zagranicy. Reprezentowali różne wspólnoty i grupy kościelne, ale – jak mówił bp Ryś – najważniejsze, że w ewangelizacji ludzie są razem. W ocenie przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski kilka ostatnich lat dla środowisk ewangelizacyjnych w Polsce były czasem dojrzewania do jedności.

– Kongres przyniósł odpowiedzi, które są fundamentalne w każdej ewangelizacji, nie tylko środowisk wiejskich. Doświadczenie Lectio divina, tak przekazane, jak na tym kongresie zrobił to rekolekcjonista ks. Krzysztof Wons, wskazując, że nie chodzi w takim czytaniu Biblii o metodę modlitwy, ale bardziej o metodę formacji i życia – okazało się kluczowe dla ludzi nowej ewangelizacji – podkreślił bp Ryś.

Zwrócił też uwagę, że Kongres Nowej Ewangelizacji, którzy odbywał się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu okazał się bardzo maryjny. – Nikt się nie spodziewał, że będzie aż w takim stopniu. To ogromnie ważne, bo Maryja jest osobą, która streszcza w sobie doświadczenie kerygmatu. Pan Bóg zawsze robi po swojemu – stwierdził z uśmiechem.

Wspomniał też, że gdy Kongres się rozpoczynał, ktoś zapytał go o granice nowej ewangelizacji, trochę zgorszony niektórymi jej formami. – Kongres pokazał, że w ewangelizacji jest obecny zarówno głęboki namysł jak i głębokie doświadczenie nawrócenia, a to jest ważniejsze niż wszystkie jej metody – zaznaczył biskup.

– To, co było doświadczeniem kongresu zostało zapisane w Przesłaniu. Nie chcieliśmy nic dodawać od siebie i mądrzyć się, tylko zapisać to, co dane nam było doświadczyć, w wielkim przekonaniu, że to jest dzieło Ducha Świętego, którym mamy prawo podzielić się ze wszystkimi – dodał przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Kierunek i gwałtowność zmian na wsi przynaglają nas do uważnego rozeznawania na poziomie lokalnym i do adekwatnych działań – podkreślili w swoim przesłaniu uczestnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, jaki pod hasłem „Skarb w roli” odbywał się w dniach 28-31 maja w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jak czytamy w dokumencie, Kongres „ukazał pilną potrzebę formacji wszystkich: osób duchownych i konsekrowanych do współpracy ze świeckimi, świeckich do rozeznawania osobistych darów duchowych – w tym do posługi liderów”.

awo / Skrzatusz

__________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl