Bp Ryś: Chrystus objawił swą królewską godność w momencie ukrzyżowania

0
1104

„Są takie chwile w życiu człowieka, że nic nie może rozjaśnić jego postępowania, tylko tajemnica Krzyża” – mówił biskup Grzegorz Ryś do mężczyzn zgromadzonych w Piekarach koło Krakowa na weekendowym spotkaniu pt. „Męski wymiar wiary”.

„Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki” – bp Ryś przypomniał słowa Listu do Efezjan, wskazując na wizję królowania Jezusa w dzisiejszym świecie. Zaznaczył tym samym, że władza Chrystusa nad wierzącymi ma „charakter małżeński”. Tak, jak w małżeństwie jej zadaniem jest pomoc drugiemu w zmianie od braku idealności poprzez dorastanie ku osiągnięciu świętości: „Doskonałość jest punktem dojścia, a nie wyjścia.”

W nawiązaniu do fragmentu Listu do Kolosan mówiącego, że „On jest Głową Ciała, to jest Kościoła”, hierarcha stwierdził, że Jezus i Kościół, czyli wierni, to jeden organizm. Wyraźnie wskazał, że taka potęga Chrystusa bierze się z Jego obecności w nas. A to ma swoją podstawę w Eucharystii: „Eucharystia wkomponuje mnie w Ciało Chrystusa, bez tego jesteśmy na zewnątrz Kościoła, widzimy tylko struktury, tradycje i obyczaje.”

Z tego wynika jedność Kościoła. „Nikt z Was nie zna tutaj wszystkich, a jesteście przecież jednym Ciałem” – kontynuował bp Ryś. Upatrywał w tym także swego rodzaju zabezpieczenia Kościoła. Fakt, że Kościół jest Chrystusa, a nie nasz, jest siłą Kościoła. Inaczej mielibyśmy jednoosobowe kościoły, gdyż mierząc przez pryzmat ludzkiej oceny, wielu nie nadawałoby się do Kościoła.

Biskup Ryś podkreślił, że największą władzę nad swoim Ciałem Jezus posiada na Krzyżu, bo „może je wydać na ofiarę”. To my jesteśmy tym Ciałem – Chrystus ma moc nas wydać na ukrzyżowanie. Stąd, kiedy krzyż staje się konkretną perspektywą przed człowiekiem, nie może mu powiedzieć „nie”, bo widzi na nim Chrystusa, swego władcę. „Są takie momenty w życiu, kiedy to, co wybrałeś i ukochałeś, objawi Ci się jako krzyż – wtedy właśnie sprawdzi się czy Bóg jest Twoim Królem” – zakończył biskup.

Ogólnopolskie, weekendowe spotkanie mężczyzn, którego celem było odkrycie wiary w pryzmacie męskości, odbywało się w dniach 22-24 listopada w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa. Organizatorami wydarzenia byli: Mężczyźni Św. Józefa oraz Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea.

luk / Piekary k. Krakowa

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl