Podczas XXV Sympozjum dla Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich, które odbyło się w styczniu na Jasnej Górze, bp Damian Muskus, Koordynator generalny ŚDM powiedział, że to wydarzenie jest szansą odnalezienia nowych dróg dotarcia do młodych Polaków.

Biskup zauważył, że w Światowych Dniach Młodzieży uczestniczą osoby ukształtowane, dla których wiara i Chrystus są ważnymi punktami odniesienia w życiu, ale nie brakuje tam także osób poszukujących.

Według badań społecznej spójności GUS, młodzi Polacy są najrzadziej deklarującą swoją wiarę grupą wiekową w naszym kraju. Zdaniem koordynatora ŚDM jest to ogromna szansa otwierająca się przed duszpasterzami młodzieży, a także wyzwanie, które przed nimi staje. Mimo, że „życie jest o wiele bogatsze i bardziej skomplikowane niż statystyki, warto się jednak nad nimi pochylić, bo one pokazują, że stoimy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest znalezienie dróg dotarcia do młodych i przekonania ich, że warto postawić na Jezusa”.

Biskup zauważył, że młodzi ludzie lubią gromadzić się wokół konkretnych inicjatyw i wydarzeń, a w tym przypadku jest to spotkanie młodzieży całego świata z papieżem i pielgrzymka od kraju do kraju, która dla wielu z nich stała się szkołą wzrastania. „Młodzi chcą się zanurzać w klimacie wiary, modlitwy i wspólnoty, radosnego świętowania. Tęsknią do tego doświadczenia i dlatego przyjeżdżają na kolejne ŚDM” – mówił bp Muskus.

Zauważył także, że młodzi ludzie oczekują od duszpasterzy spotkania i ich obecności. Jego zdaniem „podręczniki z programami duszpasterskimi na nic się nie przydadzą, jeżeli ksiądz nie potrafi znaleźć czasu na rozmowę z poszukującym, czasem zagubionym młodym człowiekiem”. Ważne jest także, aby umiał z nim rozmawiać zrozumiałym dla niego językiem. „Czasem po prostu wystarczy młodego człowieka wysłuchać i pozwolić mu być w Kościele” – dodał biskup.

„Kościół ma dla młodzieży ofertę niezmienną i trwałą – Dobrą Nowinę o Jezusie, która nadaje sens życiu. Ale głoszenie tej prawdy musi się zmieniać i przybierać nowe formy, jeśli chcemy dotrzeć do młodych. Nasze głoszenie musi być adekwatne do oczekiwań młodego człowieka i zrozumiałe dla niego” – podkreślił biskup.

 

Fot: sanktuarium.myslenice.pl