Piękne jest to, że już od wielu lat dzieci – kolędnicy misyjni dedykują swoją posługę głoszenia Dobrej Nowiny od drzwi do drzwi, by dzielić się radością z narodzenia Pana Jezusa – powiedział sekretarz KEP bp Artur Miziński przed akcją „Kolędnicy Misyjni dzieciom Amazonii„.

Dodał, że robią to na rzecz wspólnoty swoich kolegów, koleżanek, nieznanych braci i sióstr, by zbierane przy tej okazji ofiary służyły tamtym dzieciom.

Tegoroczna akcja Kolędnicy Misyjni dedykowana jest dzieciom Amazonii.

„Posłanie, które jest pierwszym posłaniem – czynić sobie ziemię poddaną – ale tak, by nie była ona pustoszona, ale wykorzystywana w sposób racjonalny, umiejętny, z zachowaniem bogactw naturalnych” – podkreślił bp Miziński w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podziękował jednocześnie wszystkim kolędnikom misyjnym z całej Polski, którzy są także ambasadorami Polski w świecie.

W inicjatywę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci każdego roku włącza się kilka tysięcy dzieci w Polsce. Celem tegorocznej edycji kolędników misyjnych jest wsparcie dzieci w Amazonii – poinformowali na konferencji organizatorzy PDMD.

Kolędnicy Misyjni, to projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci organizowany w wymiarze ogólnopolskim od 1993 r. Każdego roku młodzi kolędnicy odwiedzający domy na terenie swoich parafii i diecezji, dzieląc się radością Bożego Narodzenia, kontynuują polską tradycję kolędowania, ale też zbierają ofiary na pomoc rówieśnikom w innych częściach świata.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas zwrócił uwagę, że dzieci w tym roku stają się szczególnymi współpracownikami papieża Franciszka, a to ze względu na to, że Synod Biskupów był poświęcony Amazonii. „Kolędnicy Misyjni kolędują właśnie dla dzieci w Amazonii, a przez to stają się oni wprost współpracownikami Ojca Świętego” – zaznaczył ks. Atłas.

Jak podkreślają organizatorzy PDMD, „głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się radością i wiarą, zapraszanie do misyjnego zaangażowania i pomocy rówieśnikom w krajach misyjnych, to główny cel wędrówki dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które w okresie Bożego Narodzenia wcielają się w role misjonarzy w trudzie wędrówki od domu do domu, dodając, że uroczyste rozpoczęcie kolędowania przypada na 26 grudnia (posłanie kolędników podczas mszy świętej), a zakończenie w patronalne święto PDMD, czyli w Misyjny Dzień Dzieci (6 stycznia).

Każdego roku polskie dzieci podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników z innej części świata. Tegoroczne przedsięwzięcie dedykowane jest małym mieszkańcom Amazonii.

„Trudne warunki życia w amazońskiej dżungli czynią dzieci bezbronnymi wobec licznych problemów” – wyjaśnia bp José Luis Azcona. Szczególną uwagę zwraca na problem wykorzystywania nieletnich do pracy często niebezpiecznej i szkodliwej dla ich zdrowia.

Jednym z ich zajęć jest handel. Dzieci sprzedają turystom owoce i lokalną żywność. W tym celu podpływają maleńkimi łódeczkami do wielkich statków i wspinają się na pokład. Moment wejścia i zejścia ze statku jest bardzo niebezpieczny. Wykonując taką pracę, ryzykują zdrowie, a nawet życie.

Jak poinformowali organizatorzy PDMD, w 2018 polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Były to: ofiary z ich osobistych wyrzeczeń (oraz ofiar zebranych podczas nabożeństw i akcji („Twórczość dla misji”) ponad 190,9 tys. zł, ofiary z I Komunii Świętej ponad 1,4 mln i ofiary z kolęd misyjnych ponad 1,1 mln zł.

W tym roku Sekretariat Generalny PDMD w Rzymie wskazał projekty oraz kraje, do których zostały przekazane ofiary: Burundi (22), Kenia (6), Rwanda (23), Kolumbia (3), Ekwador (4), Peru (4), Indie (19), Pakistan (8), Mjanma (14), Tajlandia (5). Razem 108 projektów.

„Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną, a budząc w wiernych ducha misyjnego, przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości” – podkreślają ich organizatorzy.

_______________

Źródło: misyjne.pl