Boski Dzień w Krakowie

0
1446

Boski Dzień, czyli salezjańskie święto młodzieży, misji i wolontariatu odbędzie się w Krakowie 6 lipca. Do stolicy Małopolski dotrą w tym dniu relikwie św. Jana Bosko. Z patronem młodzieży będzie można się spotkać na terenie Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” przy ulicy Tynieckiej 39.

Krakowski etap peregrynacji relikwii św. Jana Bosko po Polsce wpisuje się w Boski Dzień, czyli salezjańskie święto młodzieży, misji i wolontariatu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć całodzienne świętowanie – koncerty zespołów, spektakle teatralne, pokazy tańców i akrobacji, a także tworzenie wielkich rozmiarów Boskiego Graffiti. W sobotę przy Tynieckiej kilkanaście różnych organizacji wolontaryjnych będzie prezentowało swoją działalność poprzez różnorodne warsztaty. Nie zabraknie okazji do modlitwy, adoracji i spowiedzi.

Relikwiarz św. Jana Bosko, który będzie można zobaczyć w Krakowie, to figura wiernie oddająca postać świętego. Zostały w niej umieszczone relikwie – część prawego przedramienia.

Boski Dzień rozpocznie Msza św. oraz świadectwa wolontariuszy, którzy pracowali w krajach misyjnych. Uczestnicy będę wspólnie modlić się, aby nigdy nie zabrakło ludzi chętnych pomagać innym. Przyjrzą się postaci św. Jana Bosko oraz metodom, za pomocą których docierał do serc wielu młodych ludzi. Nie zabraknie też aspektu misyjnego duchowości salezjańskiej – m.in. w trakcie imprezy będzie powstawało wielkich rozmiarów Boskie Graffiti przedstawiające sceny z życia księdza Bosko i pracę salezjanów na różnych kontynentach.

W czasie Boskiego Dnia na terenie Parku Edukacji Globalnej będzie miał też miejsce Festiwal Wolontariatu, w czasie którego będzie można porozmawiać z przedstawicielami licznych stowarzyszeń oraz organizacji z Krakowa i okolic. Przy Tynieckiej nie zabraknie również koncertów bębniarzy, pokazów tańca z różnych kontynentów, spektakli oraz konkursów. Około godziny 16, gdy relikwie opuszczą teren parku na scenie wystąpią m.in. Play & Pray, Soul’n’Voices, Łobuzy Jezusa oraz Małgorzata Hutek.

Peregrynacja relikwii jest częścią światowego przygotowania salezjanów do dwusetnej rocznicy urodzin ich założyciela w 2015 r. Św. Jan Bosko żył w XIX wieku w Turynie i całe swoje życie poświęcił wychowaniu młodych ludzi. Pomagał im zdobyć zawód, znaleźć pracę oraz – przede wszystkim – rozwijać się duchowo. Aby dotrzeć do młodych ludzi posługiwał się muzyką, sztukami teatralnymi, sportem oraz różnego rodzaju zabawami. Został kanonizowany w roku 1929, a ogłoszony świętym w roku 1934. Jego styl wychowania i duszpasterstwa kontynuują założone przez niego zgromadzenia zakonne salezjanów i salezjanek oraz inne grupy przynależące do Rodziny Salezjańskiej, które pracują w ponad 130 krajach na całym świecie. Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, główny organizator Boskiego Dnia, jest jedną z tego rodzaju instytucji.

pra / Kraków

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl