Biskup Ryś: Jezus jest Mesjaszem z Krzyżem

0
2338

„Chrystus nie może odpowiedzieć inaczej na nasze bałwochwalcze działania, jak tylko wchodząc na Krzyż” – powiedział biskup Grzegorz Ryś podczas głoszenia kerygmatu w ramach celebracji wieczornej w Bazylice Świętego Krzyża w Krakowie Mogile. Nabożeństwo zakończyło pierwszy dzień Forum Ewangelizacyjnego, który przebiegał pod hasłem „Całą Ewangelię”.

Rozważania na temat kerygmatu skupiły się na fragmencie z 9. rozdziału Ewangelii Św. Łukasza. Znamienne i symboliczne w kontekście jedności chrześcijan było wspólne odczytanie tych słów z Pisma Świętego przez pastora z Edynburga, proboszcza parafii Kościoła Luterańskiego oraz biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Bp Ryś przypomniał pytanie, które Chrystus zadał uczniom: „Za kogo uważają Mnie tłumy?”. Zaznaczył, że nie można zatrzymać się w czasie Forum jedynie na wysłuchaniu tego, co mają do powiedzenia na temat Jezusa prelegenci. Konieczna jest osobista odpowiedź Jezusowi. „Najważniejsze pytanie Jezusa w Ewangelii, którego jesteśmy adresatami, to kim Ja jestem dla Was?” – mówił duchowny.

Odnosząc się do odpowiedzi Piotra, że Chrystus jest Mesjaszem, powiedział, że „Jezus oczekiwał tej odpowiedzi”. Jednak od razu sprecyzował, przedefiniował znaczenia tego słowa, które nie wzbudziło już entuzjazmu w Piotrze i innych apostołach. „Masz rację, że jest Mesjaszem, jest Mesjaszem z Krzyżem. Jest Mesjaszem, który musi przyjąć krzyż” – kontynuował bp Ryś. W uzasadnieniu takiej drogi mesjanizmu biskup podkreślił, że nie oznacza to, że Chrystus jest wydany. Przyjęcie krzyża jest odpowiedzią Chrystusa, Jego wolą, Jego rozeznaniem potrzeb ludzi, odkrytym na modlitwie: „On dokładnie rozumie jakie są nasze biedy”. Stąd jedynym właściwym środkiem staje się krzyż, gdyż „na potrzebę odpowiada się właściwym narzędziem”.

Istotne jest także miejsce wydarzenia przytaczanego w rozważanym fragmencie – Cezarea Filipowa, która była syntezą bałwochwalstwa, miejscem oddawania czci wielu bożkom. „Tam są wszystkie nasze bałwany!” – podkreślił bp Ryś. W toku wypowiedzi po kolei wyliczał nasze bóstwa, których jest niby tak wiele, które niby są politeistyczne, a które tak naprawdę pokazują egoizm człowieka. W tym właśnie hierarcha dopatrywał się wybranej przez Chrystusa drogi odkupienia człowieka: „Jezus jest darem z siebie w odpowiedzi na nasze skupienie na sobie”.

Bp Ryś pokazał także niewłaściwe odpowiedzi apostołów na wyznanie Chrystusa o przyszłej męce. Kłótnie o pierwszeństwo, wznoszenie murów poprzez zabranianie głoszenia Dobrej Nowiny przez innych – „a przecież krzyż jest znakiem pokory i hańby, ma burzyć mury, a nie je budować”.
Nabożeństwo zakończyło świadome wykonanie znaku Krzyż Św., przekazanie znaku pokoju oraz ofiara zebrana w intencji rodziny, która straciła dom w pożarze. Wszystko to miało ukierunkować obecnych na właściwą postawę przy przyjęciu Chrystusa jako Mesjasza z Krzyżem.
Forum Ewangelizacyjne przebiega pod hasłem „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu światu”. Odbywa się w dniach 14-16 listopada w nowohuckiej Mogile – w miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II użył po raz pierwszy (w 1979 r.) określenia „nowa ewangelizacja”. Bierze w nim udział ok. 1200 osób z całej Polski.

luk / Kraków

 

____________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl