Bieg do Serca

0
1689

​12 kwietnia 2015 roku w Kłodzku i w Złotym Stoku odbył się I Bieg do Serca. Głównym celem Biegu było spotkanie się na płaszczyźnie sportowej, towarzyskiej, w klimacie ruchu na świeżym powietrzu, aby następnie odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia. Medale, na których widniał Jezus Miłosierny oraz Serce Jezusa z objawień św.Marii Małgorzaty Alacoque zostały tak pomyślane, aby po poświęceniu stać się koronkami do modlitwy (dzięki dziesięciu wypustkom na obrzeżach). Koszulka z logo serca pękniętego, niezintegrowanego, zranionego, a zarazem leczonego miłością Krzyża Jezusa dopełniała tego, co widać było na zewnątrz w trakcie Biegu. Ale to tylko skrawek tego, co się u nas działo! W Kłodzku na dwóch dystansach pobiegło 420 uczestników, 40 więźniów biegało po deptaku, a w Złotym Stoku niespełna 60 osób przebiegło trudną – górską trasę Biegu do Serca. Wszędzie po Biegu następowała modlitwa koronką.
​Bezpośrednim motorem zagrzewającym do zorganizowania Biegu do Serca były słowa papieża Franciszka wypowiedziane 27 lipca 2013 rokuna plaży Copacabana w Brazylii podczas wieczornego czuwania młodzieży w czasie Światowych Dni Młodzieży. Papież powiedział wtedy: „Jezus daje nam coś więcej niż Puchar Świata! Coś więcej niż Puchar Świata! Jezus daje nam możliwość owocnego i szczęśliwego życia, a także proponuje nam przyszłość z Nim, która nie będzie miała końca, życie wieczne. To nam daje Jezus. Ale domaga się, abyśmy zapłacili bilet, a biletem jest to, że trenujemy, abyśmy „byli w formie”, abyśmy bez lęku stawiali czoła wszystkim sytuacjom życiowym, dając świadectwo naszej wierze. Ojcze, teraz każe nam wszystkim modlić się? Nie? Pytam ciebie…. ale odpowiedzcie w waszym sercu, nie na głos, ale w ciszy: modlę się? Niech każdy odpowie. Rozmawiam z Jezusem, czy boję się milczenia? Pozwalam, aby Duch Święty mówił w moim sercu? Pytam Jezusa: co chcesz, abym zrobił, czego pragniesz od mojego życia? To znaczy trenować. Pytajcie Jezusa, rozmawiajcie z Jezusem. A jeśli w życiu popełnicie błąd, potkniecie się, robicie coś złego, nie lękajcie się. Jezu, popatrz, co zrobiłem! Co teraz powinienem zrobić? Rozmawiajcie jednak z Jezusem zawsze, w dobrym i złym, gdy zrobicie coś dobrego i gdy zrobicie coś złego. Nie bójcie się Go! To jest modlitwa. W ten sposób trenujecie dialog z Jezusem w misyjnym naśladowaniu! Przez Sakramenty, dzięki którym wzrasta Jego obecność w nas. Poprzez braterską miłość, umiejętność słuchania, zrozumienie, przebaczenie, otwarcie się, pomaganie innym, każdej osobie bez wyjątku, bez wykluczania. Drodzy młodzi, bądźcie prawdziwymi <>!”
​I jak tu nie słuchać Papieża – naszego głównego Pasterza – Ojca? Nie było rady! Musiał powstać ten bieg! Bieg do Serca jest wydarzeniem sportowym nawiązującym do licznych tekstów Słowa Bożego odwołujących się do biegania i pojmowania życia jako biegu, m.in.: „I my zatem mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, odłożywszy wszelki ciężar, [a przede wszystkim] grzech, który nas łatwo zwodzi, winniśmy wytrwale biec w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala.” (Hbr 12,1-2a) Na medalu widniał adres biblijny: Mt 11,28 – „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.Ciągle gdzieś biegniemy, spieszymy się, zapisujemy przypomnienia na karteczkach, w smartfonach, kalendarzach papierowych, internetowych – nie wyrabiamy z tym wszystkim. Jesteśmy zmęczeni i utrudzeni, jest nam ciężko. Jezus ma na to lekarstwo. Właściwie to On sam jest Lekarzem, a lekarstwem jest możliwie najczęstsze przychodzenie do Niego z naszymi sprawami, z naszym życiem. Żadnej nie uzna za zbyt błahą ani mało ważną. Tylko Bóg może dać człowiekowi ostateczne ukojenie i odpoczynek (Iz 40,28-31).
​Bieg do Serca jest skierowany do wszystkich – Jezus mówi „przyjdźcie WSZYSCY”. My dodajemy przybiegnijcie wszyscy do zdrojów Bożego miłosierdzia! Głównym kierunkiem, centrum tego Biegu jest Serce Jezusa. Papież Benedykt XVI pisał: „Każdy z nas, kiedy przystaje w ciszy, potrzebuje poczuć nie tylko bicie własnego serca, ale – jeszcze głębiej w swoim wnętrzu – pulsowanie niezawodnej obecności, wyczuwalnej zmysłami wiary, ale o wiele bardziej realnej: obecności Chrystusa, serca świata”. My w czasie Biegu do Serca wsłuchiwaliśmy się w rytm serca Jezusa i wołaliśmy „O Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według serca Twego”.
​W nazwie imprezy chodzi o ujęcie nie tylko jednego dnia, kilkudziesięciu minut, lecz opcji całego życia. Chcemy, aby BIEG DO SERCA poprzez ukazanie miłości Boga, który „tak umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16) stał się wydarzeniem, które będzie prowadziło do pragnienia dalszego poznawania Boga i budowania relacji z Nim.
​W kilkanaście dni od rozpoczęcia prac związanych z organizacją Biegu usłyszeliśmy zapowiedź Papieża Franciszka dotyczącą Roku Miłosierdzia. Chcielibyśmy aby w II Biegu do Serca w Niedzielę Miłosierdzia 2016 pobiegła cała Polska. Czynimy ku temu pewne działania. Osoby zainteresowane pomocą zapraszamy do kontaktu: biegdoserca@gmail.com lub tel. 500-224-135. Prosimy o modlitwę za rozwój tego dzieła.
​Więcej informacji o Biegu do Serca oraz galerie z obszerną relacją fotograficzną na stronie www.biegdoserca.blogspot.com