Beskidy: ewangelizacja na Wielkiej Raczy

0
1537
Ewangelizacja w Beskidach
Ewangelizacja w Beskidach

Na Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim odbyło się 9 sierpnia kolejne spotkanie na górskim szczycie w ramach „Ewangelizacji w Beskidach”. Jego mottem były słowa Modlitwy Pańskiej: „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Około pięciuset osób uczestniczyło w Eucharystii przy ołtarzu polowym, modlitwie uwielbienia i błogosławieństwie na cztery strony świata. Wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania. Mszy św. przewodniczył były misjonarz w Ameryce Południowej o. Ryszard Jarmuż z Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego w Rychwałdzie. Przy ołtarzu modlili się księża z innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej.

Franciszkanin w kazaniu zwracał uwagę na radykalizm fragmentu modlitwy „Ojcze nas”, dotyczącego prośby o całkowite odpuszczenia win przez Boga i obietnicy odpuszczenia win tym, którzy wobec nas zawinili. Przestrzegał przed wypowiadaniem tych słów i trwaniem w nienawiści wobec bliźniego. „Pielęgnując niechęć do bliźniego, rano i wieczór modlimy się: «Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom». To słowa puste, bezmyślne, bez pokrycia! Jeśli ktoś nie chce przebaczyć, nie powinien tych słów w ogóle wypowiadać! A jeżeli już, to: «nie wybacz mi Panie, jako i ja nie wybaczam». To jest sprawiedliwość. Ale jeśli chcesz skorzystać z Bożego miłosierdzia, to najpierw ty sam okaż miłosierdzie” – apelował 53-letni franciszkanin.

O. Jarmuż wspominał także wydarzenia sprzed dokładnie 23 lat, kiedy w peruwiańskim Pariacoto lewaccy partyzanci zamordowali jego współbraci zakonnych, franciszkanów konwentualnych, ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Zapewniał, że nie żywi nienawiści do morderców i wciąż prosi Boga o łaskę nawrócenia dla nich.

Pozostałe dwa sobotnie spotkania ewangelizacyjne odbędą się na Babiej Górze i Magurce Wilkowickiej. Każdemu spotkaniu towarzyszy hasło – wybrany fragmenty Modlitwy Pańskiej, co nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego „A Syn Boży mówi: Ojcze nasz…”.

Szczegóły na pl-pl.facebook.com/EwangelizacjaWBeskidach. II edycję „Ewangelizacji w Beskidach” patronatem objął bp Roman Pindel. To największej tego typu wakacyjna akcja ewangelizacyjna w diecezji bielsko-żywieckiej.

rk / Wielka Racza

 

___________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl