Beskidy: ewangelizacja na Pilsku

0
1962
Fot. http://diecezja.bielsko.pl, Kamilla Frysztacka

„Serce wypełnione prawdą” – te słowa i towarzyszące im naklejki w kształcie serca były mottem kolejnego etapu „III Ewangelizacji w Beskidach” – największej tego typu wakacyjnej akcji ewangelizacyjnej w diecezji bielsko-żywieckiej. Tym razem około 300 osób w skrajnym upale dotarło 8 sierpnia na górę Pilsko (1557 m n.p.m.) – drugi po Babiej Górze pod względem wysokości szczyt górski w Beskidzie Żywieckim.

Kulminacyjnym punktem wędrówki była Eucharystia na szczycie górskim. Liturgii przewodniczył o. Wojciech Kiełtyka OFMConv., duchowy opiekun wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Rychwałdzie. Z franciszkaninem Mszę św. koncelebrował o. Włodzimierz Sowiński OP z dominikańskiej parafii w Korbielowie.

W kazaniu franciszkanin zachęcał, by każdy – w duchu lub głośno – powiedział Jezusowi swoje zdecydowane „tak” oznaczające gotowość oddania Mu swego życia. Zauważył, że często nasze codzienne „tak” wypowiadane Bogu jest często niesłyszalne, zagłuszane przez inne rzeczy, decyzja służenia Chrystusowi jest za słaba.

„Powiedz dzisiaj Jezusowi zdecydowane «tak». Tak Jezu, chcę Ci oddać moje życie. Powiedz «tak» z wiarą w obecność Jezusa, Który czyni cuda, powiedz «tak», żeby to, co tutaj przyniosłeś, zostało przemienione. To jest wiara w obecność Jezusa, Który czyni cuda” – zaapelował kaznodzieja.

Zakonnik wyjaśniał także znaczenie i treść Ośmiu Bożych Błogosławieństw opisanych na kartach Ewangelii. Po liturgii jej uczestnicy otrzymali karteczki z tekstem z jednego z błogosławieństw.

O. Sowiński zaznaczył, że przyjęta Komunia święta, podczas której dochodzi do intymnego spotkania z Panem, ma przynieść konkretny owoc w postaci promieniowania miłością Jezusa. „Mamy teraz, przy schodzeniu jedno zadanie: wcielić słowo w życie. Niech Jezus promienieje przez ciebie!” – dodał dominikanin.

Spotkanie zakończyła modlitwa o błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata, której tym razem towarzyszyła skierowana do Boga prośba o miłość, pokój, nadzieję i prawdę.

Miejsca, na których odbywać się będą następne sobotnie spotkania ewangelizacyjne to: Hrobacza Łąka i Wielka Racza. Pielgrzymowanie zakończy wspólna agapa z ogniskiem 22 sierpnia. Podczas ośmiu spotkań na beskidzkich szczytach w lipcu i sierpniu rozważane są dzieła Boże ze Starego i Nowego Testamentu, które miały związek ze szczytami gór. Szczyty beskidzkie stają się w ten sposób Górą Moria, Górą Horeb, Górą Synaj, Górą Karmel, Górą Tabor, Górą Błogosławieństw, Górą Golgotą i Górą Oliwną. Towarzyszy im hasło „Sursum Corda – W górę serca!”. Szczegóły na pl-pl.facebook.com/EwangelizacjaWBeskidach.

III edycję „Ewangelizacji w Beskidach” patronatem objął bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko- żywieckiej.

rk / Beskidy

__________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl