„Czy znacie głód prawdy? Czy chcecie być uczniami? Musicie na te pytanie odpowiedzieć przez samym sobą. To jest komisja jednoosobowa”- zwracał się do maturzystów Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Jest już tradycją, że we wtorek wielkanocny odbywa się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia  pielgrzymka miała wymiar symboliczny, gdyż wzięli w niej udział przedstawiciele maturzystów z duszpasterzami i katechetami. Uroczystej liturgii w intencji maturzystów w kaplicy Matki Bożej przewodniczył Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Dzisiejsze czytania przywołują dwa pytania, które stanowią  podsumowanie waszej nauki, waszej drogi kształcenia- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas homilii wygłoszonej na Jasnej Górze podczas duchowej  pielgrzymki maturzystów.

Pierwsze pytanie jest wpisane w pierwsze czytanie. To jest fascynująca historia, że Piotr po swoim pierwszym kazaniu sprawił, że ponad trzy tysiące osób przyjęło Chrzest. Mi się nigdy nie udało tak mówić- mówił Metropolita Łódzki. Pytanie które się pojawia co to za siła która sprawiła, że te trzy tysiące osób zostało włączonych do Kościoła. Bo to nie od Piotra. Piotr nie był wytrawnym mówcą. To słowo działa. To słowo Boga przynosi owoce.

Czy macie w sobie doświadczenie takiej siły, która jest w prawdzie? Co z tego wynika że się nauczyłem, że się dowiedziałem? Czy moje życie mimo tej wiedzy, tej odkrytej prawdy ma być takie samo jak było?- pytał Łódzki Pasterz.

Dalej Metprolita Łódzki zwrócił się do młodych-  Czy znacie taką zobowiązującą moc prawdy? Do czego ona Cię ciągnie, ku jakim decyzjom, ku jakim nawróceniom. Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli. W poznanej prawdzie jest taka siła, która kajdany rozrywa. Czy ta wasza nauka, zdobyta wiedza, odkryta prawda prowadzi was do jakiejś zmiany?

Maria Magdalena mówi do Jezusa Rabbi- nauczycielu. Ona stawia siebie w roli ucznia. Człowiek chce zostać uczniem. Najlepszym nauczycielem jest ten, który cały czas chce być uczniem, który cały czas się uczy. Bo najgorzej jest gdy opuszczamy mury szkoły i myślimy, że jesteśmy wszechwiedzący. Bo cały czas pojawiają się pytania. Powinniśmy mieć głód tej wiedzy, głód prawdy.

Czy znacie głód prawdy? Czy chcecie być uczniami? Musicie na te pytanie odpowiedzieć przez samym sobą. To jest komisja jednoosobowa- zakończył Ksiądz Arcybiskup Ryś.

_______________________

Źródło: archidiecezja.lodz.pl