Abp Ryś: Kościół można budować z ludźmi, którzy wiedzą kim jest Jezus!

0
196
professional construction worker laying bricks and building barbecue in industrial site. Detail of hand adjusting bricks

22 lutego obchodzimy Święto Katedry św. Piotra. Tego dnia ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś sprawował Mszę Świętą w domowej kaplicy w intencji Ojca Świętego.

Podczas homilii ksiądz arcybiskup tłumaczył, że z kart Ewangelii dowiadujemy się, iż katedra jest  miejscem głoszenia wykładów, ale przede wszystkim służy do budowania Kościoła.

– Skoro ma być miejscem, z którego buduje się Kościół, to liczy się nie tylko to, co się z niej wykłada, ale też sposób w jaki się to czyni. Nie każde nauczanie będzie służyło budowaniu wspólnoty, budowaniu Kościoła! – podkreślał metropolita łódzki.

Ksiądz arcybiskup mówił, że podstawową treścią nauczania jest prawda o tym, kim jest Jezus. W  sytuacji, gdy Kościół jest podzielony i ludzie z niego odchodzą, można budować go tylko z osobami, które wiedzą, kim jest Jezus Chrystus. Próba tworzenia fundamentu Kościoła na innych odpowiedziach jest błędem. Istotna jest również forma, z jaką człowiek zasiada na katedrze. Ważne, aby tak, jak św. Piotr utożsamiać się ze współtworzącymi oraz znać Jezusa ukrzyżowanego i chwalebnego.

– Można mieć najlepszą treść, która mówi, że Jezus Chrystus jest Synem i Zbawicielem Bożym, ale można całą tą treść zaprzepaścić niewłaściwą dla niej formą. – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki zachęcał do modlitwy za Kościół Syryjski, ponieważ św. Piotr miał wcześniej katedrę w Antiochii.