Abp Ryś do katechumenów: Bóg jest gotów umrzeć, bylebym się tylko wyrwał z bezsilności

0
473

W łódzkiej katedrze troje kandydatów do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej – Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii – rozpoczęło w sposób uroczysty swój katechumenat. Liturgii Mszy świętej przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

W drzwiach świątyni kandydatów do chrztu przywitał łódzki pasterz, który zapytał ich o imię oraz oczekiwania wobec Kościoła Bożego. Następnie naznaczył znakiem krzyża ich czoła i narządy zmysłów, po czym wręczył im krzyż – znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem. Obrzęd przy drzwiach świątyni zakończył egzorcyzm, po którym biskup wraz z katechumenami przyszli do ołtarza.

W homilii łódzki pasterz zauważył – w pierwszym czytaniu zostało powiedziane: jesteś skarbem, jesteś własnością Boga, jesteś święty, a w drugim czytaniu powiedziano: jesteś bezsilny, jesteś grzesznikiem, jesteś nieprzyjacielem Boga. To są zupełnie dwa różne obrazy człowieka. To, co jest najbardziej niesamowite w tym wydarzeniu jakim jest wiara, że te dwa obrazy się nie wykluczają! Każdy z nas – jak tu jest – z wielką radością odnajdzie się w tych trzech określeniach z księgi wyjścia, ale jeśli mamy w sobie odrobinę uczciwości i prawdy to odnajdziemy się także w tych trzech określeniach z listu św. Pawła do Rzymian. Ktoś nie jest grzesznikiem? Ktoś tu jest siłaczem? Nie poznaliście swojej bezsilności? Nigdyście tego nie widzieli, żeście stanęli przeciw Bogu jako Jego nieprzyjaciele? – pytał arcybiskup Grzegorz.

– Dlaczego Bóg nas wybrał? Bo jesteśmy najwięksi? Nie, bo jesteście najmniejsi, bo jesteście bezsilni, bo jesteście bezbożni, bo jesteście nieprzyjaciółmi Boga. Bóg was kocha. On oddał za was życie i jest pierwszy, jest miłością bezgraniczną, bo jest miłosierdziem, jest miłością bez żadnej waszej zasługi, jest miłością mimo wszystko. Bóg jest gotów umrzeć, bylebym tylko się z tego wyrwał. Taki jest nasz Bóg, za takim idziemy! – podkreślił kaznodzieja.

Po homilii i wyznaniu wiary arcybiskup wręczył katechumenom księgę Pisma Świętego mówiąc: przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował.

Następnie odwołując się do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa przypomniał, że nie ochrzczeni po zakończeniu liturgii słowa wychodzili ze świątyni, gdyż nie byli jeszcze gotowi do uczestnictwa w Uczcie Eucharystycznej. W myśl tej wielowiekowej tradycji katechumeni, którzy dotąd siedzieli w pierwszym rzędzie w katedrze, wyszli ze świątyni.

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej dorosłych składa się z trzech etapów. Do każdego z nich katechumeni przygotowują się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

______________________

Źródło: archidiecezja.lodz.pl