Abp Michalik: Kościół się odrodzi, jeśli każdy poczuje odpowiedzialność za wiarę.

0
885
Abp Józef Michalik

Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika zakończyła trwającą od 13 lipca Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów, która przebiegała pod hasłem „Bieszczady dla Jezusa 2012”. – Kościół się odrodzi, jeśli każdy poczuje odpowiedzialność za wiarę – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita przemyski podkreślał, że głoszenie Ewangelii jest przywilejem, zadaniem i możliwością każdego człowieka, nawet jeśli nie wie jeszcze wszystkiego. Przypominał, że nie jest to tylko zadanie dla biskupów, kapłanów czy „grupy młodych zapaleńców, którzy poszli drogami Bieszczadów”.

– Nowa Ewangelizacja to jest zadanie dla każdego z nas. Głoszenie Ewangelii, przejęcie odpowiedzialności za Kościół, za Chrystusa, za wiarę w dzisiejszym świecie to jest zadanie dla każdego z nas. Chrześcijanin nie może się chować. Nie może iść na margines, bo takiego marginesu nie ma. Wszędzie, każdy ma poczuć się odpowiedzialny za wiarę, wtedy Kościół się odrodzi – mówił przewodniczący Episkopatu.

Zauważył, że w nowej ewangelizacji trzeba iść – zgodnie ze wskazaniami Pana Jezusa – „w dwóch albo trzech”. Przypominał, że Chrystus ciągle jest ten sam, ale dla niektórych jest za zasłoną, dla nich nieprzenikalną. Kaznodzieja zachęcał zebranych, aby tworzyli nowy styl – styl wiary i oddechu obecności Chrystusa w życiu.

Abp Michalik zwracał uwagę, że nie wystarczy tylko mówić, ale trzeba żyć nauką, którą się głosi. – Żeby nie sprawdzało się to, że jeśli dziecko patrzy na mamę czy tatę, która je wysyła do kościoła, to w duszy sobie myśli, kiedy ja w końcu będę dorosły i nie będę musiał iść do kościoła, jak nie idzie mama i tata. To jest bardzo ważna sprawa, żebyśmy nie mówili naszym dzieciom i bliskim: idź do kościoła, mów pacierz. Tylko żebyśmy mówili: chodźmy, idziemy, zmówimy pacierz. To jest zasadnicza różnica – podkreślał metropolita przemyski.

Ewangelizatorzy dawali świadectwa własnej wiary w kilkunastu miejscowych kościołach oraz poprzez prezentacje uliczne oraz rozmowy ze spotykanymi turystami o wierze. W ramach akcji we wtorek odbyło się nocne czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, które rozpoczęła Msza św. i nabożeństwo z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie.

W piątek ulicami Polańczyka przeszła Droga Krzyżowa, podczas której uczestnicy WEB-u za pomocą żywych pomników obrazowali poszczególne rozważania. W sobotę zorganizowano natomiast Rodzinny Festyn Ewangelizacyjny. Na scenie wystąpił zespół muzyki chrześcijańskiej Testimonium.

Jak co roku bieszczadzkiemu spotkaniu patronował metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Początki Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów sięgają roku 1999. Koordynuje ją Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła. Włączają się w nią inne ruchy i stowarzyszenia katolickie działające na terenie archidiecezji przemyskiej.

pab / Polańczyk

__________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl