Abp Lori: Nowa Ewangelizacja ma pomóc katolikom w powrocie do Kościoła

0
1172

Zadaniem „nowej ewangelizacji” jest nakłonienie katolików do powrotu do Kościoła – uważa abp William Lori, który w ten sposób wyznaczył także program swej posługi duszpasterskiej jako nowy metropolita Baltimore. Były ordynariusz diecezji Bridgeport i przewodniczący komitetu ds. wolności religijnej episkopatu amerykańskiego pokieruje teraz najstarszą strukturą administracyjną Kościoła katolickiego w USA.

Na pożegnalnej konferencji prasowej w Bridgeport w stanie Connecticut abp Lori podziękował za możliwość służenia diecezji przez 11 lat. Podkreślił, że jednym z głównych wyzwań dla dzisiejszego Kościoła jest skuteczna ewangelizacja wśród katolików, którzy oddalili się od swych korzeni.

„Z rozmaitych powodów ludzie, którzy kiedyś byli wierzącymi praktykującymi zaniechali praktyk albo może nie żyją swą wiarą tak bardzo, jak niegdyś. I chociaż wciąż mamy bardzo silną społeczność katolicką, uważam, że największym wyzwaniem jest obecnie głoszenie Ewangelii na nowo, tak by dzisiejsi ludzie ją usłyszeli oraz zbliżyli się do Chrystusa i pogłębili swą relację z Kościołem” – powiedział duchowny, przypominając, że termin „nowa ewangelizacja” wprowadził bł. Jan Paweł II.

„Ewangelizacja to istota misji Kościoła. Nie jest czymś, co Kościół robi obok innych rzeczy. W rzeczywistości wszystko, co Kościół czyni, czy jest to głoszenie i nauczanie Słowa, celebrowanie sakramentów lub działalność charytatywna i edukacja, jest głoszeniem Chrystusa” – dodał 60-letni bp Lori.

Bp Lori będzie 16. arcybiskupem w historii Baltimore – pierwszej erygowanej przez Piusa V w 1789 roku diecezji na terytorium Stanów Zjednoczonych, podniesionej w 1808 roku do rangi archidiecezji.

rk / Bridgeport

______________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl