Abp Hoser: zadaniem mediów katolickich jest ewangelizacja kultury

0
1615

Zadaniem mediów katolickich jest ewangelizacja współczesnej kultury – podkreślił abp Henryk Hoser podczas Mszy św. inaugurującej działalność telewizji internetowej diecezji warszawsko-praskiej – SALVE TV. Liturgię sprawowano w kościele Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę na fakt, że Kościół katolicki promuje i wykorzystuje w swojej misji duszpasterskiej środki komunikacji społecznej. – Mimo wydarzeń historycznych, które przetrzebiły literaturę starożytności, to dzięki Kościołowi się zachowała i jest nam do dziś dostępna. Kościół był również pierwszym wydawcą, wprowadzając do obiegu Pismo Święte – przypomniał kaznodzieja.

Podkreślił, że zadaniem mediów jest budowanie jedności w różnorodności. – Treść przekazu winna być na miarę Słowa Bożego, a więc powszechnej Prawdy – Słowa które buduje a nie niszczy, skupia a nie rozprasza – powiedział biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiązując do encykliki Jana Pawła II „Redemptoris missio”, podkreślił znaczenie mediów w kształtowaniu życia publicznego. – Ojciec Święty pisał, że „pierwszym współczesnym areopagiem jest świat środków przekazu, który jednoczy ludzkość tworząc z niej światową wioskę”. Zwracał uwagę, że od mediów zależy również ewangelizacja współczesnej kultury, ubolewając nad rozdźwiękiem między Ewangelią a kulturą – zauważył kaznodzieja.

– Niech zatem ten areopag kultury, propagowania prawdy, dobrego słowa i dobrych środków przekazu będzie również i naszym udziałem – mówił abp Hoser. Zwrócił również uwagę na zróżnicowanie środków przekazu, które zmieniają się przez wieki, dostosowując do potrzeb i możliwości odbiorcy.

Abp Hoser zaapelował jednocześnie o roztropne z nich korzystanie, przestrzegając, że „obraz może być dla wielu pokusą bezmyślności”. Zaznaczył, że rolą środków audiowizualnych jest pobudzanie widza do myślenia, by jego zachowania nie plasowały się w kategorii „owczego pędu”.

Wspominając o dotychczas istniejących w diecezji środkach komunikacji jakimi są Radio Warszawa, założone z inicjatywy bp. Kazimierza Romaniuka, i tygodnik „Idziemy”, powstały dzięki wsparciu abp. Sławoja Leszka Głódzia, hierarcha wyraził nadzieję, że kolejne, jakim jest SALVE TV będzie służyło szerokiej rzeszy odbiorców. – Życzymy, by to dzieło okazało się potrzebne i pożyteczne. By było dla nas środkiem przekazywania prawdy i światła – powiedział abp Hoser.

W uroczystej Mszy św. wziął także udział bp Marek Solarczyk, bp Michał Janocha, bp senior Kazimierz Romaniuk oraz bp senior Adam Lepa.

Po liturgii odbył się koncert charytatywny na rzecz Moniki Czaplickiej, chorej na nowotwór mamy jednego z uczniów Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Legionowie. W programie znalazł się także spektakl teatralny „Pastorałka Anielska” z udziałem 50 młodych wykonawców oraz koncert kolęd.

Poświęcenie ośrodka telewizji internetowej SALVE TV odbyło się na początki września ubiegłego roku. Wraz ze zgromadzeniem Synodu Biskupów nt. rodziny ruszyły pierwsze relacje i programy. Dziś wystartowała nowa ramówka, w której od poniedziałku do piątku w programie „Temat Dnia” będzie mowa o najważniejszych sprawach życia publicznego. Natomiast w piątki Michał Koźlik w programie „‪‎Minął Tydzień”‬ będzie rozmawiał o najnowszych wydarzeniach z życia Kościoła. Nie zabraknie również nieco lżejszych tematów poruszanych takich programach, jak: „‪‎Babskim Okiem‬”, „Boskie Książki” czy „Warszawa z buta”.

Twórcą i szefem SALVE TV jest Mateusz Dzieduszycki, który kieruje też biurem prasowym diecezji warszawsko-praskiej.

mag / Warszawa

__________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl
Foto: razem.tv