Abp Gądecki do młodych: oprzyjcie swoje życie na Chrystusie! Misyjne Święto Młodych w Chludowie

0
817

Do oparcia swojego życie na fundamencie jakim jest Chrystus, zachęcał abp Stanisław Gądecki uczestników IV Misyjnego Święta Młodych w Chludowie k. Poznania. 4 lipca wieczorem metropolita poznański przewodniczył Mszy św. inaugurującej to spotkanie, w którym bierze udział ponad 200 młodych ludzi z całej Polski.

IV Misyjne Święto Młodych (MŚM) organizowane przez misjonarzy werbistów odbywa się w podpoznańskim Chludowie w dniach 4-8 lipca pod hasłem „Kościół moim domem”.

„Wybraliśmy te słowa jako hasło naszego spotkania, bowiem, po pierwsze, jako katolicy powinniśmy żyć nim na co dzień, a po drugie, koncepcja Kościoła jako domu jest dla dzisiejszej młodzieży dość kontrowersyjna. Często nie czują się oni w Kościele jak w domu i dlatego chcemy pomóc im się w nim zadomowić” – wyjaśnia KAI jeden z organizatorów święta, o. Damian Piątkowiak SVD.

Jednak, jak dodaje o. Krzysztof Kołodyński SVD, żeby się gdzieś zadomowić, trzeba się tam najpierw dobrze poczuć. „Dlatego będziemy starali się pokazać młodym Boga, który przyjmuje w swoim Kościele każdego człowieka. Pokazać Kościół jako miejsce, w którym możemy się czuć akceptowani, szanowani i kochani” – stwierdza werbista.

Każdy dom, zarówno rodzinny, jak i Kościół, aby przetrwać próbę czasu musi mieć jednak solidne fundamenty, jak zaznaczył podczas Mszy św. rozpoczynającej spotkanie abp Stanisław Gądecki. Przypomniał on też młodym, że fundamentem Kościoła – naszego domu jest Chrystus i na Nim musimy oprzeć nasze życie.

„Praktycznie sprawdzamy autentyczność Kościoła i jego życia, gdy pytamy czy moje codzienne wybory odnoszą się do Chrystusa. Czy to, co robię i mówię ma jakikolwiek związek z Chrystusem?” – tłumaczył arcybiskup podkreślając, że trwały fundament dla naszego życia daje tylko Chrystus, a każdy inny prowadzi do zawalenia się domu.

„Nie jest to więc rzecz opcjonalna czy ja wybiorę Chrystusa, czy nie, tylko jest to sprawa życia i śmierci” – stwierdził kaznodzieja.

Metropolita poznański wyjaśnił też, że „oprzeć swoje życie na fundamencie Chrystusa, to znaczy być jedno z Nim: myśleć tak jak On myśli, słuchać Go i chcieć tego, co On chce i żyć tak jak On żył”. Natomiast, aby założyć swoje fundamenty na Chrystusie, zakorzenić się w Nim, trzeba po prostu, zdaniem abp. Gądeckiego, wprowadzać w życie Ewangelię.

Do Chludowa werbiści zapraszają każdego, kto czuje się młodo i chciałby dobrze rozpocząć czas wakacji. Można też przyjechać tylko na wybrany koncert, konferencję czy Eucharystię, bowiem organizatorzy MŚM podkreślają, że nie ma ono charakteru zamkniętych rekolekcji modlitewnych, ale autentycznego, radosnego świętowania.

„Postaramy się zapewnić do tego odpowiednią atmosferę. Stworzyć odpowiedni klimat do spotkania w gronie ludzi, którzy będą się ze sobą dobrze czuli” – przekonuje o. Damian. Stąd też w czasie święta młodych wieczory przeznaczone będą na koncerty znanych chrześcijańskich zespołów, takich jak Pinokio Brothers czy Mate.O. Będzie też dyskoteka i seans filmowy, a w sobotni wieczór uliczne przedstawienie da występujący w Polsce i w Europie ewangelizacyjny Teatr A z Gliwic.

Natomiast gośćmi specjalnymi IV MŚM w Chludowie będą m.in. bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pomysłodawca i duchowy opiekun „Przystanku Jezus”; o. Edward Konkol SVD, misjonarz werbista, duszpasterz dzieci ulicy i młodocianych narkomanów; ks. Artur Godnarski z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, koordynator Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus” oraz ks. Tomasz Źwiernik z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, duszpasterz młodzieży alternatywnej i kapelan więzienny.

Inicjatorami Misyjnego Święta Młodych jest Zgromadzenie Słowa Bożego popularnie w Polsce nazywane misjonarzami werbistami (od łac. Verbum Divini, tzn. Słowo Boże). Założył je w 1875 r. w Steylu w Holandii św. Arnold Janssen. Obecnie liczy ono blisko 6 tys. misjonarzy, w tym ponad 600 Polaków i jest obecne w prawie 70 krajach świata.

Z kolei stroną organizacyjną MŚM zajmuje się Werbistowskie Centrum Młodych TABOR, które działa od września 2009 r. w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania. Centrum organizuje też m.in. spotkania i rekolekcje dla młodzieży, warsztaty liturgiczne, muzyczne, plastyczne i teatralne, spotkania formacyjno-powołaniowe dla młodzieży męskiej, prowadzi Szkołę Życia Słowem Bożym oraz aktywnie włącza się w inicjatywę ewangelizacyjną „Przystanek Jezus”. Więcej informacji można znaleźć na: www.wcm.werbisci.pl.

bt / Chludowo

_______________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl