Abp Budzik do ewangelizatorów: „Jesteście skarbem Kościoła”

0
2006

W Domu Spotkania w Dąbrowicy (archidiecezja lubelska) zakończyły się doroczne rekolekcje dla ewangelizatorów archidiecezjalnego projektu „Źródło”. Uczestniczyło w nich prawie 90 osób.

Tegoroczne rekolekcje poprowadził redemptorysta o. Jacek Dubel, członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie, odpowiedzialny za kursy Alpha w Polsce. – To rekolekcje formacyjne dla członków ekip „Źródła” – wyjaśnia ks. Michał Zybała, koordynator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej. – Każdy z nich przechodzi, oczywiście, formację w swojej wspólnocie, bo ludzie pochodzą z różnych grup, jednak raz w roku spotykamy się jako mieszkanka tych różnych wspólnot.

W projekcie „Źródło” uczestniczy 20 ekip, w których skład wchodzi po kilku ewangelizatorów. Wśród posługujących są małżeństwa, osoby samotne, kapłani i siostry zakonne. Podczas Mszy św. kończącej tegoroczne rekolekcje abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Eucharystii, dziękował wszystkim zaangażowanym w projekt za ich pracę i poświęcenie. – Idziecie za przykładem Chrystusa, który stał się wędrownym nauczycielem, aby całemu światu głosić Dobrą Nowinę. Jesteście skarbem dla naszego lokalnego Kościoła, ale także dla Kościoła w Polsce – podkreślił arcybiskup.

Metropolita w homilii nawiązał także do przypadającego 14 stycznia Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Przypomniał zgromadzonym na Mszy św., za papieżem Franciszkiem, że każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem. – Dlatego wydaje mi się, że to przerażające, jeżeli słyszymy, iż 80 proc. Polaków nie chce migrantów – stwierdził arcybiskup. – W naszych środkach masowego przekazu jesteśmy straszeni migrantami, i to w kraju, który się mieni krajem chrześcijańskim – dodał.

Zakończenie rekolekcji dla ewangelizatorów było okazją do przyjęcia do grona ekip ewangelizatorów dwóch kolejnych osób. Ich posłania dokonał arcybiskup w czasie Mszy św. – To ks. Krzysztof Krzaczek i Łukasz Szypulski – informuje ks. Zybała. – Nie robiliśmy w tym roku większego naboru, bo nie było takiej potrzeby – zaznacza.

Rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło” trwają w naszej archidiecezji już od 4 lat. Podzielone są na 4 dni, z których każdy ma swój temat wiodący. Rozpoczynają się w czwartek, a kończą w niedzielę uroczystą Mszą św. i modlitwą o wylanie darów Ducha Świętego. W sobotni wieczór do każdej parafii objętej rekolekcjami przybywa kopia Krzyża Trybunalskiego z umieszczonymi w niej relikwiami Krzyża Świętego. Przed relikwiami wierni się modlą, odnawiając osobisty akt wiary w Jezusa Chrystusa. Krzyż pozostaje w każdej parafii przez tydzień. W tym czasie, zgodnie z planem duszpasterskim, trwają nabożeństwa i spotkania modlitewne.

 ___________________
Źródło: Gość.pl
Foto: Justyna Jarosińska