Abp R. Fisichella do dziennikarzy: informujcie, gdzie potrzebne jest miłosierdzie

0
1811

Przedmiotem zainteresowania współczesnych mediów winny być nie tylko przestępstwa kryminalne czy działania negatywne, lecz także ukazywanie konkretnych czynów na rzecz dobra ludzi i społeczeństw – powiedział abp Rino Fisichella. Jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i koordynator obchodów trwającego obecnie Jubileuszu Miłosierdzia uczestniczył on w „Spotkaniu miłosierdzia i prawdy” w rzymskiej bazylice Santa Maria in Montesanto. Zapoczątkowało ono serię spotkań z udziałem artystów i przedstawicieli środków przekazu.

W swoim wystąpieniu arcybiskup wskazał m.in. na istotę współczesnego komunikowania. „Bez dobra, miłości nie jesteśmy w stanie żyć, dlatego konieczna jest komunikacja globalna, obejmująca wszystkie aspekty życia, a równocześnie nadająca bieżącej rzeczywistości odpowiednią wagę i wizję” – oświadczył hierarcha kurialny.

Zaznaczył, że rzeczywistość ta „składa się bowiem również z cichych dzieł miłosierdzia, codziennych gestów różnych osób, często pozostających w cieniu”. Wyjaśnił, że ma na myśli dzieła wykonywane przez wolontariuszy, we wszystkich postaciach, które nie stanowią głośnych wydarzeń a równocześnie są fundamentalnym wyrazem życia społecznego i cywilnego.

„Świadczą o ich odpowiedzialności i są odpowiedzią na potrzeby współczesnego społeczeństwa. A zatem wszystkie formy wolontariatu obywatelskiego, społecznego, kulturalnego, przeżywane w duchu miłosierdzia, mogą świadczyć o autentycznej rewolucji kulturalnej. Potrzebujemy właśnie tego, zmiany sposobu myślenia i kultury, która będzie w stanie postawić w centrum zainteresowania to, co jest w życiu najważniejsze” – powiedział abp Fisichella.

(KAI/RV) / Watykan

__________________________________
Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl
Foto: annusfidei.va