Z Ewangelią do młodych – ICE2016 na ŚDM

0
2890

Posługa ewangelizacyjna wśród młodych – to cel Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji (MCE), które będzie częścią przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zadaniem MCE jest zgromadzenie ewangelizatorów z całego świata, którzy nie tylko będą świętować młodość, ale – co najważniejsze – wyjdą do swoich rówieśników ze świadectwem wiary w Zmartwychwstałego Chrystusa.

Ks. Artur Godnarski, pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza z Gubina, który aktywnie bierze udział w przygotowaniu Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji, w rozmowie z portalem Radia Maryja wskazywał, że jest to zupełnie nowa inicjatywa.

– Cieszę się, że rodzi się ona w Polsce. To pokazuje na pewno temperaturę ewangelizacyjną w naszym narodzie. Myślę, że to też dzieje się ze względu na to, że Konferencja Episkopatu Polski powołała kilka lat temu Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, którym zajmuje się ks. bp Grzegorz Ryś. Nasza Wspólnota ściśle z tym zespołem współpracuje – mówił ks. Artur Godnarski.

Jak podkreślił, celem Centrum jest zgromadzenie młodych, którzy nie tylko przyjadą jako pielgrzymi, ale przede wszystkim podejmą posługę ewangelizacyjną wśród swoich rówieśników.

– Od 19 lipca do końca Światowych Dni Młodych będziemy obecni w Krakowie. Budujemy specjalny kampus ewangelizacyjny, gdzie będą mieszkać ewangelizatorzy. Już mamy 3,5 tys. osób, które zadeklarowały swoją obecność. Mogę podać taką ciekawostkę, że z samych Filipin przyjedzie 300 ewangelizatorów – dodał pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza.

Osoby te posługują na co dzień w swoich wspólnotach, parafiach, ruchach czy stowarzyszeniach. „Przyjadą z gotowymi programami – będą przedstawiać różnego rodzaju dramy, spektakle teatralne czy pantomimy” – zauważył ks. Artur Godnarski.

– Będą się także modlić – będzie adoracja Pana Jezusa 24 godziny na dobę w intencji ludzi młodych i całego tego spotkania z Ojcem Świętym. Będą różnego rodzaju śpiewy, modlitwy, uwielbienia. Będą także ewangelizacje bezpośrednie. My to nazywamy: jeden na jeden, czyli pary ewangelizacyjne, które będą wychodzić w przestrzeń publiczną. Będzie pięć scen ustawionych w różnych miejscach Krakowa, gdzie zaprezentowany zostanie program ewangelizacyjny – tłumaczył pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza.

W obrębie każdej ze scen uczestnicy ŚDM będą mogli usłyszeć kerygmat, czyli pierwsze, podstawowe przepowiadanie chrześcijańskie.

– Młodzi zabierają na Światowe Dni Młodzieży swoich kolegów, koleżanki. Mówią: „Słuchajcie, to jest dobra, fajna impreza, na dodatek z Papieżem. Chodźcie jedziemy”. Na Światowe Dni Młodych niekoniecznie przyjeżdża tylko młodzież z Kościoła, ale przyjeżdżają także koledzy, koleżanki młodzieży, którzy na co dzień do kościoła nie zaglądają. Chcemy, żeby Światowe Dni Młodych miały też ten rys ewangelizacyjny – mówił ks. Artur Godnarski.

Kapłan podzielił się również swoim osobistym doświadczeniem ewangelizacji. Jak wskazywał, obecność na Przystanku Jezus, a także rekolekcje wśród młodzieży akademickiej dają mu „doświadczenie niesamowitej świeżości chrześcijaństwa”.

– Mimo tego, że mam już ponad 40 lat, czuję się bardzo młodo. Na dodatek mieszkam z młodzieżą w domu wspólnoty. Mieszkając z młodymi, oni uczą mnie też, jaką mają wrażliwość w stosunku do świata, do Kościoła. To daje mi taką niesamowitą energię do tego, aby nie zmarnować tego powołania kapłańskiego, żeby nie osiąść, nie poprzestać na tym, co niezbędne, na takim minimum. Razem z młodymi widzę, że naprawdę jesteśmy w stanie podpalać świat Ewangelią, Dobrą Nowiną – podkreślił.

Ks. Artur Godnarski podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest odczytywaniem Ewangelii sprzed dwóch tysięcy lat i wspominaniem czegoś, co uczynił Jezus. „Żyjąc Ewangelią, doświadczamy przecież tych samych dzieł i cudów” – akcentował.

– Jezus działa również dzisiaj pośród tych, którzy otwierają swoje serca, którzy Mu uwierzą. On zupełnie przemalowuje kolory życia człowieka, bo wszystko nagle – w świetle Ewangelii, w świetle spotkania z Jezusem – nabiera sensu – mówił pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza.

Spotkanie z Jezusem – jak zauważył kapłan – jest fundamentem przyjaźni z Bogiem i sensownego przejścia przez życie.

– Tego bardzo serdecznie życzę wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób będą uczestniczyć w spotkaniach, także w Światowych Dniach Młodych, żebyśmy nie myśleli też, że będzie to jakieś wydarzenie jednorazowe. To może być początek niezwykłej przygody wiary w życiu każdego z nas, bez względu na to, na jakim etapie życia znajdujemy się obecnie, na jakim etapie wiary jesteśmy – dodał.

Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji powstało z inicjatywy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji pod kierunkiem ks. bp. Grzegorza Rysia w porozumieniu z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 i ks. bp. Damianem Muskusem OFM, koordynatorem generalnym KO ŚDM Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji można znaleźć na stronie internetowej: ice2016.pl.

RIRM