24h dla Pana! Już niebawem (13-14 marca)

0
1779

Bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji zachęca na antenie Radio Nadzieja do podjęcia inicjatywy 24 godziny dla Pana.

Fragment wywiadu:

„24h dla Pana” to bardzo cenna inicjatywa. Drugi raz jest prowadzona w Kościele, pierwszy raz była w ubiegłym roku. Wezwanie do przeżycia niedzieli czwartej postu, która jest Niedziela Radości, radości która wynika z tego że jesteśmy Kościołem pojednanym z Bogiem i między sobą, także poprzez sakrament pojednania. Właściwie ta inicjatywa wiąże się  z wezwaniem do 24 godzin dostępności do sakramentu pojednania i pokuty.

Papież Franciszek w tamtym roku sam celebrował inauguracje tej doby, tu akurat też dziennikarze rzucili się na te zdjęcia papieża, który przystępuje do konfesjonału i nie przez kratki tylko tak, twarzą w twarz ze spowiednikiem. Znak ważny, ktoś powie, że w Polsce nie za bardzo, ale ja muszę powiedzieć jak byliśmy z wizytą ad limina jako biskupi u papieża to on na koniec zadał nam tylko dwa pytania: pierwsze to było o stan rodziny a drugie o stan sakramentu pokuty w Polsce. Myślę, że w Polsce więcej ludzi się spowiada niż przeciętnie spowiada się ludzi  na świecie, ale wspólnotowej celebracji sakramentu pojednania i pokuty u nas jest ciągle niedużo, myślę że nawet tam gdzie są rekolekcje wcale nie praktykuje się liturgii pokutnej. To oznacza także że jakby nie pokazuje się sakramentu pokuty w takim szerszym wymiarze, znaczy umieszczania go w kontekście Bożego Słowa, czyli żeby samą celebracje sakramentu jednak wzbogacić o to, że słuchamy wspólnie Słowa Bożego, że jesteśmy w pewnej konfrontacji ze Słowem Boga, także tym spisanym w formie Pisma Świętego i żeby ten człowiek, który przystępuje do tego sakramentu, ale też spowiednik który szafuje tym sakramentem, by jedni i drugi byli właśnie w tym wymiarze Słowa Bożego, które staje się rzeczywistością w tym sakramencie.

Dalej myślę, że jest też ważna ta wspólnotowa celebracja, dlatego że ona pokazuje nam siebie nawzajem w Kościele, że my jesteśmy Kościołem grzeszników. Także Kościołem ludzi, którzy siebie  nawzajem krzywdzą, grzeszą przeciwko sobie w Kościele. I ważne jest zobaczyć siebie, ważne jest zobaczyć na przykład swojego proboszcza, czy wikariusza, który przystępuje do sakramentu pokuty, właśnie zobaczyć papieża, który przystępuje do sakramentu pokuty. To jest ważny znak, ten który wzywa do przyjmowania tego sakramentu jest pierwszym jego beneficjentem i tym który pierwszy szuka pojednania z Bogiem i z braćmi.

Jest jakby tysiąc powodów, żeby też tę inicjatywę w Polsce przybliżyć i wprowadzić. Owszem mamy w Polsce takie wydarzenia jak Noc Konfesjonałów. Jest coraz więcej miejsc w Polsce, gdzie te Noce Konfesjonałów się wydarzają, więc myślę ze nic nie stoi to na przeszkodzie, żeby Nocą Konfesjonałów była właśnie  noc z trzeciego piątku na trzecią sobotę Wielkiego Postu, tak żeby czwartą Niedzielę Postu przeżyć w ogromnej  radości całej wspólnoty Kościoła. Oczywiście jest u nas tysiąc różnych powodów, że to za wcześnie, inni powiedzą, że jest spowiedź rekolekcyjna, ja nie chcę broń Boże tamtych argumentów lekceważyć natomiast myślę że warto byłoby dać się poprowadzić Papieżowi w tej inicjatywie także w Kościele w Polsce.

Materiał umieszczony dzięki: radionadzieja.pl

0553959927e0e878bfe1bda4b0ace810