130 ewangelizatorów weźmie udział w tegorocznym Przystanku Jezus

0
459

Ok. 130 ewangelizatorów weźmie udział w tegorocznym Przystanku Jezus, który odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia w Czaplinku pod hasłem „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8).

22. edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus odbędzie się w Czaplinku w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w dniach 1-7 sierpnia 2022 r.

Do ewangelizacji na Przystanku Jezus zaproszono osoby pełnoletnie, na codzień formujące się we wspólnotach, grupach i ruchach parafialnych, które odkrywają w sobie chęć dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Jak poinformował ks. Damian Piątkowiak SVD, na tegoroczny Przystanek Jezus zgłosiło się ok 130 ewangelizatorów.

Przystanek Jezus zostanie zainaugurowany Mszą św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka w poniedziałek o godz. 16.00. – Dla ewangelizatorów przygotowana jest formacja duchowa i praktyczna – zapowiada ks. Piątkowiak. Rekolekcje o kerygmacie według papieża Franciszka i Kościele w misji poprowadzi ks. Michała Olszewskiego SCJ, a warsztaty ewangelizacyjne przeprowadzą wspólnoty związane ze Szkołą Ewangelizacji Świętego Andrzeja, Ruch Chrześcijański Mt 28 i ks. Rafał Jarosiewicz.

– Wyzwanie jest takie samo jak zwykle – jak dotrzeć do serca drugiego człowieka z Dobrą Nowiną. Człowiek się trochę zmienia, bo czasy są specyficzne – mówi ks. Piątkowiak zwracając uwagę na czas zamknięcia w związku z pandemią, trudną sytuację ekonomiczną i napięcia związane z wojną w Ukrainie. Podkreśla, że to właśnie z tego powodu zdecydowano się w tym roku na hasło „Wszyscy jesteście braćmi”, aby każdy uświadomił sobie, że w Chrystusie wszyscy stanowimy jedno. –  Wszyscy chcemy być razem. Bez sztucznego podziału na Pol’and’Rock, Przystanek Jezus i inne organizacje. Przy Jezusie i w Nim możemy rzeczywiście być wspólnotą żywego Kościoła. Tak chcemy na siebie patrzeć i sobie nawzajem służyć – mówi werbista.

Gośćmi tegorocznego Przystanku Jezus będą członkowie fundacji Składak i Wypłyń na głębię oraz świecki misjonarz z Malezji John Paul. Wśród tematów, które uczestnikom proponują organizatorzy znalazły się m.in. seksualność, homoseksualizm, małżeństwa jednopłciowe, transgender. Ks. Piątkowski zaznacza, że tematyka nie jest przypadkowa, bo często jest poruszana zwłaszcza w czasie spotkań z młodym człowiekiem, który właśnie w tych obszarach nie potrafi odnaleźć się w Kościele. Organizatorzy chcą odczarować te tematy, bo ludzie często nie rozumieją, dlaczego nauka Kościoła jest taka, dlaczego z Ewangelii wypływają takie, a nie inne normy. – To, co jest często bardzo trudne, chcemy pokazać oczami Jezusa – zaproszenie do pełni człowieczeństwa, do odkrywania siebie – zapowiada ks. Piątkowiak.

Transmisje z rekolekcji, nabożeństw i innych wydarzeń Przystanku Jezus przeprowadzi Radio Profeto. Szczegółowy plan w ramówce na stronie www.profeto.pl/radio.

Pole namiotowe dla uczestników Przystanku Jezus zlokalizowano obok Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego „Dom Młodzieży” w Trzcińcu – w odległości około 1,5 km od lotniska, na którym odbywać się będzie Festiwal Pol’and’Rock. Z kolei rekolekcje, które dla ewangelizatorów poprowadzi ks. Michał Olszewski SCJ, odbędą się w szkole przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym księży salezjanów – tuż obok lotniska.

Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną skierowaną do ludzi młodych uczestniczących w Festiwalu Pol’and’Rock. Powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w roku 1999, jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Przystanku Woodstock – jednego z największych koncertów muzyki rockowej w Europie gromadzącym kilkaset tysięcy młodych. Jako dzieło ewangelizacyjne, Przystanek Jezus od samego początku, cieszył się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła pośród młodych. Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus w Żarach (1999) był bp Edward Dajczak (ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej), zaś organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego.