W dniach 4-6 stycznia 2019 r. w Domu Spotkania w Dąbrowicy k. Lublina, odbyły się coroczne rekolekcje dla ewangelizatorów archidiecezji lubelskiej, zaangażowanych w projekt „Źródło”. Od 4 lat bowiem realizowana jest nowatorska formuła głoszenia kerygmatu w poszczególnych parafiach, gdzie ekipy ewangelizacyjne, złożone z kapłana i osób świeckich, przez 4 dni posługują wiernym, głosząc główne prawdy wiary. Tytuł projektu nawiązuje do słów Jezusa z Ewangelii wg św. Jana: „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza” (J 7, 37-38).

Każdego roku w styczniu ewangelizatorzy projektu Źródło spotykają się na trzydniowych rekolekcjach, aby dziękować Bogu za cały rok głoszenia Jego Słowa w kolejnych parafiach archidiecezji. To również czas na wspólną modlitwę, formację, pogłębienie więzi z Bogiem i spotkanie z drugim człowiekiem w celu budowania jedności. Tegoroczne spotkanie, które zgromadziło prawie 130 ewangelizatorów, poprowadził szczególny rekolekcjonista – abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, długo wyczekiwany przez lubelskich ewangelizatorów.

– Te rekolekcje są dla nas swego rodzaju zastrzykiem duchowym – mówi świecka ewangelizatorka Dominika Puacz. – Żebyśmy mogli dawać, przede wszystkim sami musimy się nieustannie formować. Na księdza arcybiskupa Rysia długo czekaliśmy, zaproszony został jeszcze jako biskup krakowski, cieszymy się więc, że mimo licznych obowiązków udało mu się przyjechać do Lublina. Myślę, że wszyscy jesteśmy wzruszeni, jak bardzo jest zainteresowany tym, co się dzieje w naszym lokalnym Kościele. Podkreśla, że jesteśmy jedną z pierwszych diecezji, która prowadzi rekolekcje ewangelizacyjne w poszczególnych parafiach, a nowatorstwem u nas jest forma ekip posługujących kapłan – świeccy oraz opracowana wspólnie metodologia głoszenia, oparta na kerygmacie.

– Tak, to projekt niesłychanie ciekawy i wart zalecenia w całej Polsce – twierdzi abp Ryś. – Cieszę się, że coś takiego jest realizowane. Najlepszą obroną tego projektu jest to, co mówią sami ewangelizatorzy – podkreśla. Oni czują się związani z miejscami, w których byli i z ludźmi, których poznali. Są też przede wszystkim związani ze sobą, co nie jest takie oczywiste. Pochodzą z tak różnych formacji i mógłby być między nimi spór nawet o to, co wchodzi w skład kerygmatu. Potrafili jednak się spotkać, odkryć to, co jest ważne, wyjść z takiej odrębności i fałszywego poczucia tożsamości. To wszystko im się udało. Dziś najważniejsze jest to, że są otwarci na pytanie: co dalej. Mają świadomość, że ewangelizacja nie jest jednorazowym zrywem, takim wydarzeniem rodzaju wielkiego wybuchu. Co potem? – to bardzo istotne pytanie.

Zdaniem biskupa Rysia ewangelizatorzy uczestniczący w projekcie „Źródło” mają doświadczenie pełne nadziei. – To ludzie, którzy nie oceniają i nie potępiają – zaznacza.

Ewangelizatorzy od piątku wieczorem słuchali tego, co miał im do powiedzenia łódzki metropolita. – Czytamy i analizujemy mowę misyjną Pana Jezusa z 10. rozdziału Ewangelii św. Mateusza – mówi abp Ryś. – Pan Jezus posyła uczniów nie do pogan, ale do tych, którzy zginęli z Domu Izraela. Nasza nowa ewangelizacja także skierowana jest do naszego własnego domu.

Jednymi z posługujących w Projekcie „Źródło” są Julia i Jakub Stasiakowie. Po pięciu latach działalności dzielą się swoimi doświadczeniami. – Na początku, gdy inicjatywa się zawiązywała, byliśmy tylko parą – wspominają. – Trafiliśmy do różnych grup. Gdy było coraz bliżej do ślubu, zaczęliśmy myśleć, by posługiwać w tej samej ekipie. – Był trochę problem, bo żadne z nas nie chciało zrezygnować ze swojej – mówi ze śmiechem Julia. Nową ekipę wybrali więc w drodze losowania. – Ja na początku nie doceniałem, jak wielkie to dzieło – opowiada Jakub. – Dopiero teraz to widzę. To projekt, który od początku ma błogosławieństwo arcybiskupa, mamy więc posłanie z samej góry. W „Źródle” działają ludzie z różnych środowisk i wspólnot z całej archidiecezji. – Niesamowite jest to, że dało się z tego zrobić jedno – cieszy się Jakub. – Ubogacamy się nawzajem i nasze ekipy są takimi małymi rodzinami.

Razem z innymi ewangelizatorami Julia i Jakub odwiedzają wiele miejsc i trafiają do różnych ludzi. – Często są to osoby, które całe życie czekały na usłyszenie podstawowej prawdy, że Pan Bóg ich kocha, że Jezus jest większy od grzechu – mówi Kuba. – Niby mówimy rzeczy oczywiste, ale dostrzegamy jak bardzo nasze świadectwa – i fakt dzielenia się naszą historią życia przemienionego przez Pana Boga – pozwala innym zrozumieć, że wiarę można przeżywać inaczej.

Mimo że projekt „Źródło” powoli dobiega końca, to młodzi ewangelizatorzy nie chcą ustawać w swojej pracy. – Papież Franciszek mówi od jakiegoś czasu o potrzebie odnowienia katechumenatu małżeństw – przypomina Jakub. – Tak się składa, że uczestniczymy w Studium Życia Rodzinnego przy archidiecezji. To jest to pole, by wyjść z Dobrą Nowiną do tych, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa, bo nie da się go zrozumieć, bez spotkania z Jezusem Żywym.

Julia zwraca jednak uwagę, że podążając za słowem biskupa Grzegorza Rysia, oprócz pytania co dalej, trzeba pytać, co z Jezusem? – Biskup zaznaczył, że zawsze, gdy będziemy pytać o Pana Boga, o relacje z Nim, to On nas poprowadzi. Trzeba koncentrować się na Jezusie. My nie jesteśmy nauczycielami, tylko uczniami. W Jego autorytecie idziemy, więc On będzie wiedział, gdzie nas posłać.

Zadumę nad Słowem Bożym zakończyła niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem  ks. bp Mieczysława Cisło, podczas której dokonało się posłanie pięciu nowych ewangelizatorów. Jednym z nich jest ks. Michał Bijak, na co dzień wikariusz w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i MB Różańcowej w Kaniem. – Wstępuję do Źródła, ponieważ jest to wyjście ku człowiekowi, który pragnie usłyszeć Dobrą Nowinę o Jezusie” – mówi nowo posłany do ewangelizacji kapłan. – Moja przygoda z nową ewangelizacją rozpoczęła się już w seminarium, gdzie doświadczyłem mocy głoszonego Słowa i zacząłem współpracować z Pallotyńską Szkołą Nowej Ewangelizacji. Po intensywnych kursach formacyjnych i metodycznych przyszedł czas na Przystanek Jezus. Nie chciałem tego dobra zatrzymywać tylko dla siebie. W projekcie Źródło pociąga mnie fakt, że nie jestem sam jako kapłan, lecz głoszone Słowo jest także zakorzenione w świadectwach życia osób świeckich, tworzących ze mną wspólnotę posługujących. Myślę, że takie rekolekcje są szansą na pobudzenie życia wspólnotowego poszczególnych parafii, do których przyjeżdżamy.

Oprócz duchowego umocnienia oraz ponownego odkrywania zapału do niesienia Dobrej Nowiny, rekolekcje były czasem wsłuchiwania się w głos Boga i poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co dalej? Ks. bp Mieczysław podkreślił, że ewangelizacja to misja, która się nie kończy i będzie trwać nadal, natomiast forma, jaką ona przybierze, wciąż jest kształtowana. Jezus, posyłając swoich uczniów, miał plan Ojca i metodę, dzięki której Ewangelia obiega cały świat. Nie inaczej powinno być w przypadku ekip ewangelizacyjnych, którzy dzięki łasce Bożej oraz doświadczeniom kilku ostatnich lat będą gotowi nadal podejmować kolejne prace w winnicy Pana.

Ks. Michał Zybała, koordynator diecezjalny ds. nowej ewangelizacji nakreślił pewną konkretną wizję kontynuacji dzieł ewangelizacyjnych w archidiecezji, prosząc o modlitwę w ostatecznym rozeznaniu. – To cud Boga, że to wszystko działa – uważa ks. Michał Zybała, koordynator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej. – To przecież ludzie z różnych środowisk, różnych charyzmatów i każdy z nich mógłby mieć swój pomysł na ewangelizację. Teraz jesteśmy na etapie „co dalej”. Projekt kończy się za rok. Otrzymaliśmy od Pana Boga jakiś talent i pojawia się pytanie, co z nim zrobić. Mamy wiele pomysłów, które wymagają przemodlenia.

Dziękując Bogu, Rekolekcjoniście, posługującym oraz wszystkim uczestnikom rekolekcji za piękny czas wzajemnego formowania naszych serc, polecajmy na modlitwie owoce tych dni w sercach ewangelizatorów, a przede wszystkim w tych, do których zostaną oni posłani z Dobrą Nowiną.

_____________________________

Źródło: pj.lublin.pl/tag/projekt-zrodlo/