Wrocław: zakończyło się 28. Forum Młodych

0
691

Forum Młodych zajmując się nową ewangelizacją wpisało się w główny nurt życia Kościoła – mówił w podsumowaniu 28. Ogólnopolskiego Forum Młodych rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Adam Łuźniak. Przez trzy dni od 21 do 23 listopada we Wrocławiu trwały wykłady, dyskusje, konwersatoria, modlitwy i wydarzenia kulturalne, zorganizowane w ramach 28. Ogólnopolskiego Forum Młodych.

Tegorocznej edycji wydarzenia, posiadającego już bogatą historię, przyświecał temat „Nowa ewangelizacja”. Zebrani zgromadzeni podczas wykładów w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz konwersatoriów w murach seminaryjnych mieli szansę usłyszeć nie tylko o definicjach i pojęciach teologicznych, ale również o praktycznej odpowiedzi na wezwanie do nowej ewangelizacji w codziennym życiu.

Często zwracano uwagę na konieczność stałego nawracania siebie samych, by potem móc stawać się ewangelizatorami. Do tej myśli nawiązał m.in. abp Marian Gołębiewski podczas Mszy św. inaugurującej Forum Młodych. Metropolita wrocławski podkreślając rolę Ducha Świętego w procesie ewangelizacji, mówił w homilii: „dary Ducha Świętego to nie ozdoby na choinkę naszej pobożności, działanie Ducha Świętego jest nam niezbędne”.

Zaproszeniem skierowanym do wszystkich zebranych były m.in. wykład o ruchach charyzmatycznych, Szkole Nowej Ewangelizacji, a także wykorzystaniu narzędzi nowej ewangelizacji w katechezie, mediach, sztuce i duszpasterstwie.

Jak podkreślał ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik, w głoszeniu ewangelii chrześcijanie powinni kierować się trzema prymatami: słowa nad literą, świadectwa nad doktryną oraz orędzia nad medium, za pomocą którego owo orędzie przekazujemy.

Ewangelizować to nie tylko głosić – zaznaczał z kolei specjalista ds. teologii małżeństwa i rodziny, o. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki. Ewangelizować to przepajać ewangelią wszystkie wymiary życia, także życie rodzinne.

mw / Wrocław

_________________________________________

Tekst umieszczony dzięki współpracy z serwisem www.kai.pl